Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

W Tatrach trwają remonty szlaków

Dnia: czwartek 30 czerwca 2022, Autor: Maciej Zubek

Turyści planujący urlop na Podhalu powinni regularnie sprawdzać komunikat turystyczny TPN, ponieważ okresowo będą zamykane popularne odcinki szlaków, na przykład w rejonie Orlej Perci. Lada dzień będzie to łatwiejsze dzięki interaktywnej mapie dostępnej na stronie internetowej Parku.

Trwają remonty szlaków w rejonie Orlej Perci. Wymieniona zostanie nawierzchnia  szlaków (przebrukowanie stopni, usuwanie luźnych kamieni itp.) oraz fragmenty sztucznych ułatwień, wskazane przez TOPR. Od 27 czerwca do odwołania został zamknięty czarno znakowany szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch. Od piątku 1 lipca do odwołania zamknięte będą: czarno znakowany szlak  na odcinku:  Kozia Dolinka – Przełączka nad Dolinką Buczynową (Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach) oraz czerwono znakowany szlak na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową – Zadni Granat (w obu kierunkach).  Zaplanowane na kolejne tygodnie wakacji prace obejmą pozostałe fragmenty Orlej Perci oraz szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. W tych rejonach należy spodziewać się kolejnych ograniczeń dla turystów.

Zaplanowane prace są technicznie bardzo wymagające. Czasem, gdy konieczny będzie na przykład transport łańcuchów, będą prowadzone z użyciem śmigłowca – mówi Marta Mazik, koordynatorka projektu. – Teren jest wysokogórski, a bliskość i trudność szlaków oraz ekspozycja powodują, że poruszanie się w okolicach prowadzonych prac wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Wymienione fragmenty są remontowane w ramach projektu “Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Prace będą kontynuowane także w kolejnym roku.

W lipcu planowany jest też remont kilometrowego odcinka szlaku Przysłop Miętusi – Wielka Polana Małołącka, a w okresie od sierpnia do października Drogi pod Reglami na odcinku od Doliny Białego do Doliny Małej Łąki. Remont tego czterokilometrowego odcinka i sześciu mostów będzie prowadzony etapami.

TPN zawsze stara się, aby realizacja prac remontowych miała jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego, ale ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia. Trzeba pamiętać, że nie da się remontować szlaków po sezonie wakacyjnym, ponieważ pokrywa śniegu w wysokich partiach gór zalega do drugiej połowy czerwca, a jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu. Trudno również wyznaczyć dokładne terminy wyłączania pewnych odcinków, bo w Tatrach wiele zależy od zmiennej pogody. Prosimy o sprawdzanie komunikatu na ww.tpn.pl, gdzie dodatkowo od lipca dostępna będzie interaktywna mapa. Prosimy również o respektowanie informacji z tablic rozstawionych w terenie. Za utrudnienia przepraszamy i dziękujemy za wsparcie naszych działań.

Źródło: TPN

No Comment.

Reklama

Partnerzy