Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

W tym tygodniu zatrzymano 40 cudzoziemców za nielegalne przekroczenie granicy polsko-słowackiej

Dnia: niedziela 22 października 2023, Autor: Redaktor

Granicę polsko-słowacką można przekroczyć w wyznaczonych miejscach. Jak podaje Karpacki Oddział Straży Granicznej, tylko w tym tygodniu za nielegalne przekroczenie granicy zostało zatrzymanych 40 cudzoziemców.

Do dynamicznego zdarzenia doszło 19 października w rejonie byłego przejścia drogowego Muszynka-Kurov. Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG  podjęli działania w związku z siłowym nielegalnym przekroczeniem granicy państwa. W wyniku podjętych działań zatrzymali 13 nielegalnych migrantów oraz przewożącego ich kierowcę obywatela Mołdawii.

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Staży Granicznej dali sygnał do zatrzymania pojazdu osobowego marki Chrysler. Kierowca nie zatrzymał się do kontroli,  przyśpieszył i podjął próbę ucieczki. Około 1 km od granicy państwowej z pojazdu wysiadła grupa cudzoziemców, a samochód ruszył w dalszą ucieczkę. Po krótkim pościgu pojazd został zatrzymany.

W pojeździe znajdowało się 13 cudzoziemców – 3 kobiety, 2 mężczyzn i 8 dzieci – obywateli Turcji. Obecnie pozostają oni do dyspozycji Placówki SG w Tarnowie, gdzie są przeprowadzane  dalsze czynności służbowe. Wszyscy obywatele Turcji zostali zatrzymani, ponieważ żaden z nich nie posiadał ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski oraz nielegalnie przekroczyli granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski.

Cudzoziemcy, którzy przekroczyli granicę od strony Słowacji w sposób nielegalny wystąpili o ochronę międzynarodową. Teraz trafią do ośrodka dla cudzoziemców, gdzie będą oczekiwać na dalsze decyzje Urzędu ds. Cudzoziemców.

Ustalono, że kierowcą samochodu był 21-letni obywatel Mołdawii, który został zatrzymany. Mężczyźnie przedstawiono zarzuty o to, iż działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej organizował 13 obywatelom Turcji, nie posiadającym stosownych wiz uprawniających do wjazdu i pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, przekroczenie granicy RP wbrew przepisom poprzez zorganizowanie w tym celu środka transportu oraz osobiste odebranie ich z terenu Węgier i przewiezienie ich swoim samochodem do Polski poprzez drogowe przejście graniczne w Muszynce-Kurov, zmierzając w kierunku granicy polsko-niemieckiej (tj. o przestępstwo z art. 264 par. 3 k.k). Dodatkowo usłyszał zarzut dotyczący nie stosowania się do wydawanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych poleceń niezwłocznego zatrzymania prowadzonego przez cudzoziemca pojazdu i kontynuował jazdę ( tj. o przestępstwo z art. 178 b k.k). Podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego obywatel Mołdawii przyznał się do popełnienia opisanych wyżej czynów i złożył obszerne wyjaśnienia. Komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie skierował wniosek do prokuratury o wystąpienie z wnioskiem do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego obywatela Mołdawii oraz wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. W oczekiwaniu na decyzję sądu, zatrzymany mężczyzna będzie przebywał w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

karpacki.strazgraniczna.pl/gov.pl

No Comment.

Reklama

Partnerzy