Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

W weekend w Nowym Targu 3 edycja Biegu Górskiego Turbacz Summer Trial

Dnia: poniedziałek 20 czerwca 2022, Autor: Maciej Zubek

Szczegóły imprezy omówiono podczas zwołanej w gabinecie burmistrza miasta Grzegorza Watychy konferencji prasowej.

Organizatorem biegu jest Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „Murawa”, którą reprezentował Paweł Sala.

– Zapowiada się nam wspaniała impreza. Prognozy dotyczące pogody też są optymistyczne, więc z niecierpliwością wyczekujemy już soboty. Zaczynamy o godzinie 6 rano kiedy spod Długiej Polany startuje dystans 68 kilometrów. Trasa biegu wiodła będzie przez najpiękniejsze zakamarki Gorców. Później o godzinie 9 rozpocznie się najbardziej popularny w letniej edycji naszej imprezy, bieg na dystansie 27 kilometrów. Tutaj trasa prowadzi na szczyt Turbacza, gdzie przy schronisku będą znajdować się punkty regeneracyjne i potem żółtym szlakiem biegacze zbiegną z powrotem na Długą Polanę. O godzinie 17 z kolei wystartuje bieg na 11 kilometrów, który prowadzi tzw. drogą S1 do Bukowiny Waksmundzkiej, gdzie zawodnicy zawrócą i będą zbiegać zielonym szlakiem do mety. W niedzielę mamy biegi dedykowane Gminie Nowy Targ. Starty odbywać się będą spod szkoły w Waksmundzie a zawodnicy rywalizować będą w tzw. „Szybkiej Piątce” gdzie wystartują z Waksmunda na Długa Polanę oraz na przepięknym widokowym dystansie 38 kilometrów, z Waksmunda przez Ostrowsko do Łopusznej i z Łopusznej do Czerwonego Szlaku na Turbacz i z powrotem na Długą Polanę – poinformował Sala.

W tym roku organizatorzy spodziewają się około 300 zawodników z całej Polski. To wynik słabszy niż przed rokiem. Wówczas na starcie zjawiło się 450 biegaczy. Z kolei aż 780 osób wzięło udział w begu zimowym.

– Nie jesteśmy wyjątkiem. Na większości tego typu imprez, tendencja dotycząca frekwencji jest spadkowa. Składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim sytuacja gospodarcza na świecie, która ma wpływ na ceny paliw, wyżywienia i noclegu, przez co zawodnicy rzadziej decydują się na starty. Nie bez znaczenia jest też krótki dystans jaki dzieli nasz bieg od jednego z największych festiwali Biegowych tzw. Biegu Rzeźnika. Odbywa się on zawsze w dniu Bożego Ciała, a że jest to święto ruchome to akurat w tym oku wypadło ono w terminie zbliżonym do naszego i część zawodników zrezygnowało z przyjazdu do nas: raz z powodów finansowych, a dwa z powodu braku odpowiedniego czasu na regenerację. A żeby jeszcze było mało to dokładnie w ten sam weekend co nasz bieg, odbędzie się też bieg w Krynicy, który z niewyjaśnionych przyczyn został przesunięty z września. Niemniej jednak liczba 300 biegaczy, których spodziewamy się na starcie, to wynik jak na obecne czasu bardzo dobry. Przeglądając listy startowe widzimy że są na niej stali bywalcy naszego biegu, ale też spora grupa debiutantów – wyjaśnił Sala.

W organizacji „Summer Turbacz Trail” pomagać będzie 45 wolontariuszy.

Oprócz dyskusji nad zbliżającą się imprezą, poruszono tez kilka tematów przyszłościowych. Organizatorzy Summer Turbacz Trail w przyszłym roku chcieliby aby ich bieg był jednym imprezą towarzyszącą „Przywitaniu Lata”. Pojawiła się też koncepcja zorganizowania nocnego biegu ulicami Nowego Targu.

Maciej Zubek

No Comment.

Reklama

Partnerzy