Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

W Zakopanem powstanie Muzeum Narciarstwa i Taternictwa

Dnia: wtorek 6 grudnia 2022, Autor: Maciej Zubek

W poniedziałek 5 grudnia za kwotę prawie 5,4 mln złotych Muzeum Tatrzańskie kupiło od miasta Zakopane, zabytkowy budynek dawnej Szkoły Muzycznej położony przy Placu Niepodległości. To właśnie tutaj już wkrótce ma powstać Muzeum Taternictwa i Narciarstwa. Zakup nieruchomości sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W historii Zakopanego było już kilka prób utworzenia Muzeum Narciarstwa, Muzeum Turystyki, Taternictwa – podkreśla obecny na wydarzeniu Piotr Bąk starosta tatrzański. – Myślę, że ta próba będzie udana, dlatego że firmują ją bardzo poważne instytucje: Muzeum Tatrzańskie, Minister Kultury, Województwo Małopolskie. To instytucje, które mają potencjał, mają możliwości, a tez widać, że wola działania jest wielka, skoro tak poważne podmioty zdecydowały się zaangażować i zakupić nieruchomość. Miejsce to nie jest przypadkowe, znajduje się przy placu gdzie kiedyś została ogłoszona niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej jako w pierwszym miejscu w całym kraju. A tuż obok jest budynek rodzinny Bronisława Czecha. To patrząc w kierunku wschodnim. Z kolei w kierunku zachodnim – już nie istnieje – ale był również budynek rodzinny Jadwigi Bornet, mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, która podobnie jak Bronisław Czech zginęła podczas niemieckiej okupacji. Sądzę, że jest determinacja, jest wola i wierzę, że mieszkańcy Zakopanego, mieszkańcy całego Podhala, Spisza, Orawy, wszyscy, którzy związani są z taternictwem i narciarstwem udostępnią swoje eksponaty, pamiątki, dokumenty, które pozwolą stworzyć tutaj muzeum z prawdziwego zdarzenia, którym Zakopane będzie się chlubić – dodał Bąk.

Od ponad 100 lat pod Tatrami pojawiały się głosy o potrzebie powstania Muzeum Taternictwa i Narciarstwa. I wreszcie udało się rozpocząć przygotowania do powstania kolejnej, trzynastej już filii Muzeum Tatrzańskiego poświęconej właśnie tej części historii Tatr. Podpisanie umowy notarialnej w sprawie zakupu nieruchomości na ten cel to tak naprawdę urzeczywistnienie marzeń wielu Polaków. MKiDN przeznaczyło na zakup budynku od władz Zakopanego 4mln 330 tysięcy a Samorząd Małopolski przekazał 1 mln złotych .

źródło: powiat tatrzański

No Comment.

Reklama

Partnerzy