Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Weekend seniora z kulturą w Muzeum Tatrzańskim

Dnia: piątek 22 września 2023, Autor: Redaktor

W dniach 29 września – 1 października (piątek – niedziela), zapraszamy seniorów do odwiedzenia filii Muzeum Tatrzańskiego. Na hasło „Weekend seniora z kulturą”, w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego, wstęp wolny.

Program wydarzeń dedykowanych:

  • 30 września (sobota), godz. 17:00, Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka, ul. Tetmajera 15

„Zakopane połowy XX wieku w świetle korespondencji Janusza Domaniewskiego – przyrodnika, muzealnika, literata” – spotkanie z prof. D. Iwanem, drem hab. H. Kowalskim, drem M. Warchałowskim wokół nowego numeru „Memorabilia Zoologica” poprowadzi M. Krupa.

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

  • 30 września (sobota), godz. 14:00 – 17:00, Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka, ul. Tetmajera 15

Brydż z Kornelem Makuszyńskim. Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Poza powyższymi wydarzeniami oraz stałymi ekspozycjami w naszych filiach, zapraszamy w tych dniach na wystawy czasowe:

Made in Zakopane

Zakopiańskie rzemiosło artystyczne do II wojny światowej do 1 października 2023, Gmachy głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

Pierwsza wystawa poświęconą w całości zakopiańskiemu rzemiosłu artystycznemu czyli meblom, tkaninom, koronkom, ceramice, rzeźbom oraz pamiątkom wytwarzanym w Zakopanem od II połowy XIX w. aż do roku 1939. Trudno znaleźć początki tego typu twórczości. Przyjeżdżający pod Tatry turyści zachwycali się nie tylko przyrodą, ale także przedmiotami codziennego użytku, które znajdowali w podhalańskich chałupach.

Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy

Przedłużona do 8 października 2023, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18

Wystawa Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy prezentuje kolekcję dud i ich elementy składowe
ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Najstarsze eksponaty pochodzą z I połowy XIX wieku, najmłodsze – z 2022 roku. Ponadto pojedyncze egzemplarze wykonane przez Tomasza Skupnia (1955–2005) wypożyczono od jego uczniów, regionalnych dudziarzy i pasjonatów tego instrumentu. Stworzyły kontekst opowieści o muzykancie z zakopiańskich Kuźnic, samouku, nauczycielu gry na dudach,
bezpośrednim kontynuatorze lokalnej tradycji muzycznej i wychowawcy kolejnego pokolenia dudziarzy na Podhalu. Przystosował brzmienie instrumentu pasterskiego do występów scenicznych.

Dzięki determinacji Skupnia dudy podhalańskie przeżywają dzisiaj renesans, a w 2014 roku umiejętność wytwarzania i gry na tym instrumencie została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ciekawostką jest, że w dwudziestoleciu międzywojennym członkowie orkiestr pułków Strzelców Podhalańskich grali na dudach. Zmodyfikowane instrumenty były wzorowane na obiektach z Muzeum Tatrzańskiego, prezentowanych na wystawie.

Patronat nad wystawą objął Narodowy Instytut Dziedzictwa

UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem do 5 listopada 2023, Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25
Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b

Wystawa opowiada o zakopiańskiej plastyce i designie podlanych sosem kosmopolitycznego modernizmu i uwspółcześnionego folkloru. Interesuje nas historia powojennej sztuki, związanej zarówno z miejską przestrzenią jak i prywatnymi wnętrzami, z lokalnym rzemiosłem i masową produkcją, z fascynacją pierwotną ludowością i obsesją awangardy. W tym sensie UrbaMistyka to próba zmierzenia się z zapomnianą, wymazaną albo nigdy nie urzeczywistnioną ikonografią Zakopanego i fenomenem miasta, którego wizja rozciąga się między góralską wsią, nowoczesną metropolią, a legendarną kolonią artystów.

Trzon wystawy stanowią prace z czasu PRL, ale jej ramy kreślą zarówno przedwojenne dzieła przecierające szlak innej niż zakopiańska estetyki, jak i prace współczesnych artystek i artystów, które na nowo interpretują zakopiańskie mikrohistorie i jednocześnie nawiązują do współczesnej tkanki zmitologizowanego miasta. W tym kontekście pokazujemy m.in. cykl projektów Pauliny Włostowskiej inspirowanych liternictwem i produktami lokalnej Cepelii, kompozycję ceramiczną Pawła Olszczyńskiego nawiązującą do dekoracji domów wczasowych i wielkoformatowe tkaniny autorstwa Małgorzaty Mirgi-Tas z wizerunkami zakopiańskich artystek. Ta ostatnia praca zainstalowana na Domu Handlowym Granit, pierwszym zakopiańskim wieżowcu, akcentuje jak pisał Andrzej Jakimowicz, że Zakopane to nie tylko zakopiańszczyzna, a Witkiewiczów było dwóch, jednocześnie dodając, że zakopiańska sztuka to nie tylko artyści, ale też artystki.

mat. nadesłane

No Comment.

Reklama

Partnerzy