Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Wielki sukces zespołu regionalnego „Białodunajcanie”

Dnia: niedziela 7 sierpnia 2022, Autor: Maciej Zubek

Zespół został laureatem Złotego Żywieckiego Serca podczas 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w ramach 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu.

W tym roku w kategorii zespołów do rywalizacji o „Złote Żywieckie Serce” stanęło 29 grup z całej południowej Polski w tym 7 zespołów podhalańskich.

– To jest dla nas ogromnym wyróżnienie, za wszystkie te lata pracy. W tym roku zespół obchodzi 18 lecie, więc staliśmy się pełnoletni. Po raz pierwszy zdobyliśmy jakiekolwiek serce, co jest dla nas dużą nobilitacją. Tym bardziej, że w tym roku była olbrzymia konkurencja zwłaszcza że strony innych, znakomitych podhalańskich zespołów. Dodatkowym smaczkiem jest to, że zostaliśmy nominowani do zaprezentowania programu podczas Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, więc program zobaczą nasi rodacy na Podhalu – mówi Iwona Kiwacka Majerczyk z zespołu Białodunajcanie.

„Białodunajcanie” oczarowali jury programem „Rukowanie” czyli pobór do wojska.

– Pogram umiejscowiony na początku XX wieku, kiedy byliśmy jeszcze pod zaborem austriackim. Wówczas młodzi chłopcy stawiani byli do tzw. miary, gdzie decydowano, który z nich nadaje się do wojska. Później przychodził rozkaz. Przynosił go tzw. dobosz, czyli urzędnik cesarski. W wojsku służyło się nawet kilkanaście lat. Więc ci chłopcy spędzali tam całą swoją młodość. Bywało i tak że wielu z nich w ogóle nie wróciło do domów, albo wracali bez ręki czy nogi, po prostu kalecy. Często Ci chłopcy idąc do wojska zostawiali swoje miłości, rodziny. Była to rozpacz dla całej wsi. Wójt, który w danej wiosce rządził i trzymał kasę, postanowił, że zanim chłopcy pójdą do wojska, jeszcze się zabawią. Szli więc wszyscy do domu wójta i razem wspólnie się bawili. Była to jednak taka radość przez łzy. Potem przyszła pora już na pożegnanie. Wychodząc z rodzinnych domów, klękali do błogosławieństwa, ojcowie się z nimi żegnali, matki płakały, śpiewając rzewne piosenki – opisuje Iwona Kiwacka Majerczyk.

Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina otrzymał Brązowe Żywieckie Serce.

No Comment.

Reklama

Partnerzy