Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Wiemy, w którym mieście mieszka się najlepiej. Zakopane wysoko w Rankingu!

Dnia: czwartek 3 marca 2022, Autor: Maciej Zubek

Po raz piąty portal RynekPierwotny.pl wziął pod lupę 217 miast i miejscowości powyżej 20 tysięcy mieszkańców, tworząc tym samym Ranking Warunków Mieszkaniowych. Miasta, które uplasowały się na podium w zeszłym roku i w tym obroniły swoje pozycje. Gdzie zatem w Polsce mieszka się najlepiej? 

Wysoka pozycja Zakopanego

Ze wspomnianego wcześniej raportu wynika, że Zakopane może poszczycić się dobrymi warunkami mieszkaniowymi. Miasto zajęło piąte miejsce, powiększając w 2020 roku liczbę lokali przypadającą na 1000 mieszkańców z 484 (dane na 2019 r.) na 490. Powierzchnia użytkowa mieszkań w przeliczeniu na 1 osobę, w 2020 roku również się poprawiła – wzrost  z 37,5 na 38 mkw. Gorzej od Zakopanego wypadł pobliski Kraków, plasując się dopiero na 11 pozycji. 

Czołówka miast wciąż taka sama 

Czołówka miast w Rankingu Warunków Mieszkaniowych nie uległa zmianom w stosunku do poprzednich notowań. Ponownie zwyciężył Kołobrzeg. Wrocław uplasował się na drugim miejscu, a na trzecim Sopot. Tuż za podium znalazła się Warszawa, a za nią Zakopane. Co ciekawe, największe roszady wystąpiły w  grupie miejscowości zajmujących ostatnie 10 miejsc. Tu zdarzały się zmiany nawet o 4-5 pozycji. Swoje umiejscowienie w rankingu w stosunku do poprzedniego roku poprawił np. Starogard Gdański (zmiana o 3 miejsca). Z kolei Stalowa Wola i Tczew spadły aż o 5 oczek w dół. 

Jak powstaje ranking? 

Podobnie jak w poprzednich latach na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (z końca 2020 roku) przeanalizowano dwa wskaźniki: liczbę mieszkań przypadającą na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową lokali w przeliczeniu na jedną osobę. 

Dla tych dwóch danych analitycy obliczyli medianę. Cząstkowy wynik każdego z 217 badanych miast ustalono w następujący sposób: 

  • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów
  • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów

Następnie cząstkowe wyniki zostały zsumowane oraz uszeregowane w kolejności malejącej. Wyższy wynik końcowy sygnalizujący większe, pozytywne odchylenie od przeciętnych wartości, skutkował zajęciem przez dane miasto lepszego miejsca rankingowego. 

Co warte podkreślenia, ranking oprócz aktywności deweloperów, uwzględnia również domy wybudowane przez osoby prywatne oraz działalność inwestycyjną gmin, TBS-ów i spółdzielni.

Zakopane to dobre miejsce do życia

Wstępne wyniki najnowszego Spisu Powszechnego potwierdzają, że warunki mieszkaniowe Polaków przez ostatnie lata mocno się zmieniły. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 r. liczba mieszkań (lokali i domów) była o 12,6% większa niż 10 lat wcześniej. Zatem z roku na rok sytuacja lokalowa ulega poprawie. Pod tym względem Zakopane wypada bardzo dobrze. 

Dlaczego warto tu zamieszkać? Okolica zachwyca widokami i zapewnia liczne atrakcje zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych. Czas płynie tu odrobinę wolniej.

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy