W tym tygodniu rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Odłącz się, która zwraca uwagę na odpowiedzialne korzystanie z telefonów komórkowych. Młodzi aktywiści ze Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk zachęcają do “odłączenia się” na święta i spędzenia tego magicznego czasu z bliskimi.
Organizatorzy projektu realizują szereg przedsięwzięć związanych z profilaktyką uzależnień behawioralnych. Podczas ostatnich dwóch edycji namalowali 126 napisów ostrzegawczych przed przejściami dla pieszych. Stworzyli autorski poradnik dedykowany dla rodziców i dzieci oraz przeszkolili prawie 1300 uczniów z zakresu fonoholizmu, higieny snu i cyberbezpieczeństwa.
Odłącz się i otwórz się na ludzi
W czwartek na profilu facebookowym kampanii Odłącz się pojawił się najnowszy spot bożonarodzeniowy, promujący ideę odłączenia się na święta i spędzenia czasu z najbliższymi. Wideo ukazuje, jak często nieświadomie ludzie zaniedbują kontakty rodzinne, zatracając się w cyfrowym świecie. Skłania on do głębszej refleksji nad swoim zachowaniem przy wigilijnym stole, a także przekonuje do odłożenia telefonu i radowania się świątecznym czasem.
Edukacja to podstawa
Organizatorzy akcji przeprowadzili dotychczas 88 warsztatów, podczas których zwracają uwagę na objawy i skutki fonoholizmu, mechanizm działania dopaminy, neuroplastyczność mózgu, rolę snu oraz sieci społeczne.
– W ramach naszych działań uczymy odpowiedzialnego korzystania z telefonu komórkowego, informujemy o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nadmierne i nieumiejętne korzystanie ze smartfonu, a także wyjaśniamy cały mechanizm uzależnień. Pragniemy zaznaczyć, że jest to jedynie narzędzie i nie zastąpi nam realnego życia – podkreśla Dawid Wrzesiński, koordynator kampanii Odłącz się.
Kim jesteśmy?
Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk to organizacja młodzieżowa założona przez studentów i absolwentów wrocławskich uczelni, których celem jest wychowanie młodego pokolenia w myśl patriotyzmu lokalnego i narodowego, przedsiębiorczości i świadomości otaczającej nas rzeczywistości.
„Odłącz się” to akcja poruszająca temat fonoholizmu – uzależnienia od urządzeń elektronicznych (zwłaszcza telefonu komórkowego). Projekt przeprowadzany jest na wielu płaszczyznach, takich jak: malowanie napisów ostrzegawczych na przejściach dla pieszych, organizacja warsztatów dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, kampanie edukacyjno-promocyjne oraz tworzenie materiałów edukacyjnych związanych z fonoholizmem.
Startujemy z III edycją!
Odłącz się i otwórz się na ludzi – to już kolejna edycja projektu, która potrwa do końca czerwca 2022 roku. Przewidzieliśmy w niej wiele nowych atrakcji – konkursy dla uczniów, a także stworzenie profesjonalnego raportu na temat wpływu zdalnej nauki na zdrowie psychiczne studentów. Jednym z efektów raportu będzie organizacja konferencji popularnonaukowej.
Najnowszym produktem naszej akcji jest spot świąteczny, w którym zachęcamy do odłożenia telefonów komórkowych podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Więcej informacji o akcji: