Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Lasy Państwowe wspierają sadzenie drzew upamiętniających 100-lecie OSP

Dnia: poniedziałek 29 listopada 2021, Autor: Maciej Zubek

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP w tym roku obchodzi jubileusz 100. rocznicy zjednoczenia ruchu strażackiego. Lasy Państwowe współuczestniczą w uroczystościach, podejmując inicjatywę sadzenia drzew, pod hasłem „Sto drzew na stulecie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Istniejące organizacje strażackie połączyły się w jeden Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w 1921 roku. W związku z jubileuszem, przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Lasów Państwowych podpisali porozumienie o współpracy. Warto dodać, że wszyscy sygnatariusze są członkami OSP.

W ramach inicjatywy każda jednostka OSP na terenie Polski otrzyma pamiątkową sadzonkę dębu od Lasów Państwowych do zasadzenia na swoim terenie. W Polsce działa ponad 16 tys. jednostek, które skupiają ok. 700 tys. strażaków. Drzewko to symbolizuje wyjątkową jedność między strażakami a leśnikami. Porozumienie przyczyni się również do zwiększenia świadomości ekologicznej społeczeństwa, pomoże podnieść lesistość w naszym kraju oraz poprawi warunki środowiskowe.

Przed siedzibą OSP w Zielonkach pod Krakowem 8 listopada br. odbyła się uroczystość, podczas której podpisano porozumienie w tej sprawie. W spotkaniu uczestniczyli pomysłodawca przedsięwzięcia, wiceminister Klimatu i Środowiska Edward Siarka, prezes Zarządu Głównego ZOSP Waldemar Pawlak, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica oraz strażacy i samorządowcy z gminy Zielonki.
Wiceminister Edward Siarka przypomniał, że akcja odbywa się w ramach programu „100 drzew na 100 lecie OSP”. – Umowa ta jest wyrazem trwającej już od lat współpracy między strażakami a leśnikami w Polsce – podkreślił. Podziękował strażakom za ich poświęcenie i ciężką pracę. Wiceminister zauważył, że niosą oni pomoc również tam, gdzie potrzebuje ich nasza przyroda, a w tym i lasy.

Z kolei prezes Zarządu Głównego ZOSP Waldemar Pawlak podkreślił, że porozumienie jest przypieczętowaniem instytucjonalnej współpracy i będzie sprzyjało działaniom druhów ochotników. – Po odzyskaniu niepodległości w naszym kraju zasadzono trzy dęby, które miały upamiętniać trzy zabory. Nawiązanie do tej idei towarzyszyło nam przy podjęciu współpracy – oznajmił prezes. – Za kilkanaście lat ta inicjatywa będzie świadczyła o tym, że te działania wykraczały poza zakres obowiązków ratowniczych straży pożarnych, a wpisują się w lokalny wymiar aktywności społecznej – zakończył Waldemar Pawlak.

Zdaniem p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy zawarte porozumienie to „wartościowa inicjatywa, która uświetnia jubileusz 100-lecia OSP”. – Od samego początku, jeszcze przed wojną, współpracujemy ze strażami. Gdyby nie wy, rycerze św. Floriana, sytuacja w lasach byłaby trudna. Strażacy pomagają leśnikom w ratowaniu dobra narodowego, jakim są lasy – podsumował Józef Kubica.

Po krótkich przemowach, nastąpiło symboliczne przekazanie sadzonek dębów dla prezesów jednostek OSP z Owczar i Siedlec. Następnie wspólnie posadzono zielonecki dąb.

Aneta Opyd/ Podhale Region

fot. Martyna Majda

No Comment.

Reklama

Partnerzy