Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Wszystkich Świętych w Zakopanem

Dnia: wtorek 1 listopada 2022, Autor: Maciej Zubek

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to ważne dla katolików święta. Jak co roku odwiedzamy groby naszych bliskich, palimy znicze, ozdabiamy groby pięknymi wiązankami- modlimy się za zmarłych, najbliższych i przyjaciół.

Od niedawna coraz więcej osób decyduje się wyjeżdżać ze swoich miast na święta, robiąc sobie tzw. długi weekend. W tym roku ze względu na piękna pogodę, kolorową jesień oraz dużo miejsc do zwiedzania Polacy wybrali Zakopane. Od właścicieli Zakopiańskich apartamentów oraz hoteli mogliśmy się dowiedzieć, że w tym roku w listopadzie w zimowej stolicy polski jest bardzo dużo obywateli Słowacji oraz Czech. Z rozmowy z właścicielem „Apartamentów Fantazja” w Zakopanem Panem Romanem, dowiadujemy się, że rezerwacje noclegów „wypadających” na Wszystkich Świętych były robione przez turystów z kilku miesięcznym wyprzedzeniem.

Turyści w tym dniu do zwiedzania wybierają najczęściej dwa cmentarze w Zakopanem. Pierwszy z nich to Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Jest to pierwszy Zakopiański cmentarz znajdujący się przy ulicy Kościeliskiej, założony przez pierwszego proboszcza zakopiańskiego, księdza Józefa Stolarczyka. Na cmentarzu tym pochowane są osoby zasłużone, a nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki. Następnym miejscem jest Cmentarz Parafii Najświętszej Rodziny na ulicy Nowotarskiej. W czasie okupacji cmentarz stał się miejscem licznych egzekucji przeprowadzanych przez hitlerowców obecnie są tam chowani mieszkańcy Zakopanego.

Jeszcze kilka lat temu w Zakopanem 1 listopada padał śnieg, groby były zaśnieżone, a na ulicach nie było ani jednego turysty. Jak widać w tym roku towarzyszy nam bardzo ładna i ciepła pogoda. Turystów również nie brakuje.

W trosce o bezpieczeństwo, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu na cmentarzach i w ich okolicy.

Tekst i fot. ACH

No Comment.

Reklama

Partnerzy