Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Wysoki mandat? Nie zawsze! Sprawdź, kiedy policja skieruje sprawę wykroczenia drogowego do sądu

Dnia: wtorek 14 marca 2023, Autor: Maciej Zubek

Spis treści: Porady; Rażące wykroczenie może skończyć się w sądzie; Informacje; Sytuację oceni sąd – kara może być dotkliwa.

Polscy kierowcy wyraźnie zwolnili i zaczęli się pilnować. To efekt wprowadzenia nowego taryfikatora mandatów, które – jak na nasze warunki – są bardzo wysokie. Maksymalna jednorazowa kara może wynieść nawet do 5000 zł. Okazuje się jednak, że policjanci nie zawsze są skłonni nałożyć na kierowcę tak wysoką grzywną. W uzasadnionych przypadkach kierują sprawę do sądu, co jest jeszcze gorszą informacją dla osoby popełniającej wykroczenie.

Ważne: 

Stawki mandatów w przypadku recydywy drogowej za przekroczenie prędkości:
za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h mandat wynosi 800 zł (przy recydywie – 1600 zł);
za przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h mandat wynosi 1000 zł (przy recydywie – 2000 zł);za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h mandat wynosi 1500 zł (przy recydywie – 3000 zł);za przekroczenie prędkości o ponad 60 km/h mandat wynosi 2000 zł (przy recydywie – 4000 zł); za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h mandat wynosi 2500 zł (przy recydywie – 5000 zł).”

Źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/od-17-wrzesnia-wazne-zmiany-w-przepisach-ruchu-drogowego

Rażące wykroczenie może skończyć się w sądzie 

Policja ma prawo – jakkolwiek dziwnie to brzmi – odmówić wręczenia mandatu kierowcy i skierowana sprawy do sądu na mocy art. 86 par. 3 ustawy KW, który głosi: „W razie popełnienia wykroczenia określonego w par. 1 przez osobą prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów”.

Informacja dla kierowców: 

„ Kierowca przyłapany na popełnieniu wykroczenia wcale nie ma obowiązku przyjęcia mandatu kredytowanego. Jeśli nie zgadza się z interpretacją funkcjonariusza, może złożyć wniosek o sądowne rozstrzygnięcie spornej kwestii. Taki wniosek wypełnia i wysyła policjant. Wówczas kierowca musi już tylko czekać na wezwanie do sądu.”

Źródło: https://poradnikmoto.pl/moto,ac252/kiedy-przedawania-sie-mandat-poradnik-dla-zapominalskich-kierowcow,7709

Sytuację oceni sąd – kara może być dotkliwa 

W momencie skierowania sprawy kierowcy do sądu zostanie ona dokładnie rozpatrzona. Sąd weźmie pod uwagę zeznania kierowcy, policjantów oraz ewentualne inne dowody – na przykład zapis z rejestratora.

Jeśli sąd przyzna rację policji, to wymierzy kierowcy adekwatną karę – a ta prawdopodobnie będzie znacznie wyższa niż maksymalna kwota mandatu. Sąd może nałożyć na kierowcę grzywnę w wysokości nawet do 30 000 zł!

Uwaga!

„ Choć Polska uchodzi za „unijną stolicę fotoradarów”, w rzeczywistości z tej metody walki z piratami drogowymi korzystają także inne kraje, w tym Niemcy czy Francja. Niejednemu kierowcy zawodowemu, który pracuje w spedycji międzynarodowej, zdarzyło się już otrzymać bardzo drogie zdjęcie ze swoją podobizną. Niestety, do polskich przewoźników coraz częściej docierają mandaty, które są po prostu sfałszowane.” 

Źródło: https://logistykaitransport.pl/logistyka,ac256/falszywe-mandaty-z-zagranicznych-fotoradarow-powazny-problem-dla-polskich-przewoznikow,8025

Dodatkowo sąd może orzec wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Pamiętajmy, że jeśli zakaz wynosi powyżej 12 miesięcy, to po jego odwieszeniu kierowca musi ponownie odbyć kurs na prawo jazdy i zdać egzamin.

– Materiał partnera

No Comment.

Reklama

Partnerzy