Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Wystawa Anny Buńdy Doruli i Janusza Tycnera w Czerwonym Dworze

Dnia: poniedziałek 27 listopada 2023, Autor: Redaktor

Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór 15 grudnia o godz. 17:00 zapraszają na wernisaż wystawy „Bez patosu. Anna Buńda Dorula – malarstwo na tkaninie. Janusz Tycner – grafika i malarstwo”.

Anna Buńda-Dorula i Janusz Tycner to artyści wywodzący się z Suchego koło Zakopanego. Obydwoje wychowani w tradycyjnych rodzinach góralskich zostawiają swój twórczy ślad w przestrzeni, dając wyraz przywiązania do podhalańskiej ziemi. Fakt ten został dostrzeżony przez Kapitułę „Marki Tatrzańskiej”, oboje są bowiem laureatami tego wyróżnienia za rok 2021.

Anna Buńda-Dorula od lat zafascynowana jest stosunkowo rzadko uprawianym na Podhalu malarstwem na tkaninie. Pierwsze malowane gorsety pojawiły się na Podhalu w latach dwudziestych XX wieku i najprawdopodobniej powodem ich powstania była sytuacja ekonomiczna. Do dziś zachowało się kilka egzemplarzy z tego okresu. Kolejne datowane są dopiero na lata 50-te. Anna Buńda-Dorula maluje gorsety, kożuchy, serdaczki, chusty i szale, ubrania góralskie, w tym ślubne. Pozostaje wierna tradycyjnym wzorom jednocześnie dając upust własnej wyobraźni i ogromnej wrażliwości na barwę. Różnorodność motywów kwiatowych – począwszy od tradycyjnych róż, dziewięćsiłów, szarotek poprzez skorusy (jarzębiny), niezapominajki, szyszki czy głogi sprawia, że trudno by szukać powtórzonego projektu. Wielką precyzją odznaczają się też wzory „tureckie”. Janusz Tycner – Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. A.Kenara i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Tworzy w różnych technikach. Uprawia rysunek, grafikę komputerową i malarstwo, współpracował jako plastyk i rysownik m.in. z Tygodnikiem Podhalańskim i Biurem Promocji Zakopanego. Pracował również jako animator m.in w krakowskim Studio Filmów Animowanych oraz warszawskim studio J&P. Najchętniej zajmuje się ilustracją dla dzieci, projektowaniem graficznym i animacją, ale także malarstwem sztalugowym. Jego rysunki i grafiki stanowią komentarz do współczesnego życia na Podhalu, relacji i zderzenia współczesności z tradycją. Widać w nich także nostalgię za przeszłością. Janusz Tycner jest autorem m.in. Historii sztuki po góralsku, wyjątkowego, pełnego humoru cyklu grafik. Na wystawie można oglądać jego prace wykonane w różnych technikach.

mat. nadesłane

No Comment.

Reklama

Partnerzy