Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Wystawa Doroty Pęksa czyli to co najpiękniejsze w góralszczyźnie

Dnia: środa 13 marca 2024, Autor: Maciej Zubek

Punktem wyjścia w moich obrazach były stroje górali podhalańskich. Ponieważ pochodzę z Podhala i sama nosiłam je od dziecka, stały się one bohaterami namalowanych przeze mnie prac – mówi Dorota Pęksa, pochodząca z Ostrowska artystka, która w rodzinnej miejscowości podzielił się swoją twórczością.

Pęksa to absolwentka Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który ukończyła z wyróżnieniem. Otrzymała również nagrodę Najlepszy Dyplom Roku 2022 za cykl dyplomowy pt. Cząstka (promotor dr hab. szt. Piotr Karol).

– Cieszę się, że wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich udało mi się zorganizować wystawę w Ostrowsku, bo stąd jestem i tutaj się wychowałam – podkreśla artystka – Malowanie tych obrazów było dla mnie bardzo interesujące ze względu na ich genezę, która jest mi bliska. Oprócz tego, że spojrzałam na nowo na stroje, moje podejście do malowania również się zmieniło. Zobaczyłam, że mogę malować na swój abstrakcyjny sposób, łącząc przy tym różne techniki. Stroje nie są już dla mnie tylko estetycznymi ubraniami, ale stały się dla mnie odbiciem pejzażu – dodaje Pęksa, która w swoich dziełach inspirowała się m.in. Witkacym oraz Ernestem Ludwigiem Kirchnerem, którzy w swojej twórczości także przedstawiali góry

Z jej twórczością będzie można bliżej zapoznać się w trakcje jej wernisażu w Wieży Wodnej w Nowym Targu, który odbędzie się dnia 11 kwietnia o godzinie 17.00. Na tej wystawie będzie można zobaczyć obrazy na dużych formatach.

No Comment.

Reklama

Partnerzy