Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Wystawa „W Gorsecie”

Dnia: środa 5 czerwca 2024, Autor: Maciej Zubek

6 czerwca o godzinie 16.00 zapraszamy do filii Muzeum Tatrzańskiego w willi Koliba na wernisaż wystawy czasowej „W GORSECIE”.

„W GORSECIE” to wystawa organizowana jako wydarzenie towarzyszące cyklowi wystaw „Lekcje z Kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego”. Wystawa ma charakter edukacyjny i będzie prezentować dzieła stworzone przez uczniów klasy 2 c z PLSP im. A. Kenara w Zakopanem.

Na wydarzenie wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

O WYSTAWIE

„Ułowiłem te kwiczoły, […] / Za nie w Krakowie zarobię / Na piękny gorsecik tobie.”

Wincenty Reklewski

Pienia wiejskie, Górale

„Nie szata zdobi człowieka” mówi przysłowie. Jednak strój od zawsze był nośnikiem znaczeń. Określa nasze upodobania oraz status społeczny, mówi o przynależności do tej czy innej kultury, subkultury albo regionu. Wystawa „W gorsecie” prezentuje prace inspirowane kobiecym gorsetem góralskim, w całości wykonane przez uczennice drugiej klasy PLSP im. Antoniego Kanara w Zakopanem, specjalizacji artystycznej, projektowanie ubioru. W przywołanym przeze mnie cytacie Wincenta Reklewskiego gorset przedstawiony zostaje jako cenny prezent, to dowód na to, jak ważnym elementem góralskiego stroju był i jest. Początkowo prosty i skromny ubiór, na przestrzeni czasu przechodzi różne zmiany i przybiera rozmaite formy. Ekspozycja prezentuje szeroki wachlarz technik i materiałów z jednej strony głęboko zakorzenionych w tradycji góralskiego rzemiosła z drugiej zachęca do poszukiwania i eksperymentowania we współczesnym projektowaniu.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym pięknemu cyklowi wystaw „Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach MuzeumTatrzańskiego” i mam nadzieję, że dostarczy zwiedzającym wielu miłych chwil w Zakopanem latem 2024 roku.

Piotr Pandyra

Uczestnicy:

Natalia Bienias

Marcelina Bobak

Natasza Cisoń

Dominika Gołębiowska

Oliwia Kobylak

Maria Kolasa

Martyna Laszczyk

Zuzanna Mitana

Joanna Pitoń

Martyna Plewa

Zofia Ziobrowska

Opieka artystyczna:

Piotr Pandyra

Anna Koczur

Wystawę będzie można oglądać od 6 czerwca do 20 października 2024 r. w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18.

No Comment.

Reklama

Partnerzy