Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera w Zakopanem

Dnia: czwartek 20 lipca 2023, Autor: Anna Zubek

Dwudziesty drugi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera w Zakopanem ponownie zagości pod Tatrami na przełomie lipca i sierpnia.
Jak co roku wysłuchamy wspaniałych interpretacji muzyki organowej oraz najlepszych wykonań muzyki kameralnej. Wszystko to w gościnnych progach miejskich instytucji kultury takich jak Centrum Kultury Rodzimej  w willi Czerwony Dwór, Klubie Stacja Kultura Zakopane oraz tradycyjnie w przestrzeniach sakralnych Zakopanego –  Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Bożej Fatimskiej, Kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy na “Górce” oraz Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego.

Festiwal rozpocznie się 22 lipca w jednostce Zakopiańskiego Centrum Kultury – Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, koncertem znakomitego Atom String Quartett – jednego z najoryginalniejszych zespołów kameralnych na świecie, który łączy możliwości klasycznego kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją inspirowaną polskim folklorem, world music, a także muzyką współczesną i klasyczną. W programie nie zabraknie motywów związanych z muzyką Podhala, a lokalizacja koncertu w pięknej, drewnianej przestrzeni Czerwonego Dworu, wzmocni efekt intymności i bezpośredniego kontaktu wykonawców z publicznością.

Drugi muzyczny weekend tegorocznej edycji festiwalu wypełni koncert organowy Krzysztofa Karcza w piątek 28 lipca w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, a następnego dnia w  sobotę 29 lipca w pięknie położonym zakopiańskim kościele oo. Jezuitów „Na Górce” z ciekawym programem wystąpi Magdalena Cornelius (sopran) i Maciej Zimka (akordeon). Występ tego oryginalnego duetu będzie energetycznym zderzeniem dwóch charyzmatycznych osobowości muzycznych.


Podczas festiwalu odbędzie się również spotkanie wokół postaci jego patrona, Wacława Geigera, kompozytora i pedagoga, związanego z Zakopanem. Będzie to wydarzenie, podczas którego chcemy także oddać głos mieszkańcom Zakopanego, którzy spotkali tę charyzmatyczną postać na swojej drodze i podzielą się swoimi wspomnieniami. Spotkanie będzie miało miejsce w nowym miejscu na kulturalnej mapie Zakopanego – Klubie Stacja Kultura Zakopane w piątek 4 sierpnia.

Na finał 5 sierpnia usłyszymy recital organowy wiedeńskiej organistki Erzsébet Windhager-Geréd (organy), której towarzyszyć będzie Franz Windhager (puzon). Artystka, wszechstronnie wykształcona na kierunkach organów solowych, kościelnych i dyrygowania,  od wielu lat łączy pasję profesjonalnej gry w kościołach wiedeńskich z praktyką pedagogiczną oraz karierą organistki koncertowej. Niecodzienne, intrygujące połączenie organów i puzonu niesie za sobą również niecodzienny program muzyczny, który z pewnością wywrze na słuchaczach pozytywne wrażenie. Na ostatni  koncert zapraszamy do Kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach – goszczącego w swych progach festiwal po raz pierwszy.


Szczegóły na:
www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-muzyki-organowej-i-kameralnej

PROGRAM

22 lipca /sobota/ 18:00

ATOM STRING QUARTETT –  KONCERT  INAUGURACYJNY

Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór
ul. Kasprusie 27

28 lipca /piątek/  20:00

KRZYSZTOF KARCZ – ORGANY

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Bożej Fatimskiej w Zakopanem
ul. Krzeptówki 14

29 lipca /sobota/ 17:00

MAGDALENA CORNELIUS – MEZZOSOPRAN
MACIEJ ZIMKA – AKORDEON

Kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy na “Górce”
ul. Ks. Kaszelewskiego 9


4 sierpnia/ piątek/ 18:00
 

SPOTKANIE „WOKÓŁ GEIGERA” 

Klub  Stacja Kultura Zakopane
ul. Chramcówki 35

5 sierpnia/ sobota/ 19:00

ERZSÉBET WINDHAGER-GERÉD – ORGANY
FRANZ WINDHAGER – PUZON


Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego
ul. Chramcówki 19

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy