Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

XXXV „Śpiskie Zwyki” – Wielkie Święto Kultury Spisza

Dnia: wtorek 18 lutego 2025, Autor: Maciej Zubek

W dniach 14-16 lutego odbyły się „Śpiskie Zwyki” – coroczne, wielkie święto kultury Spisza, które od lat gromadzi zespoły regionalne, kierowników zespołów oraz mieszkańców Spisza, aby wspólnie kultywować i przekazywać przyszłym pokoleniom rodzime zwyczaje, tradycyjną muzykę, taniec i śpiew. To wydarzenie stanowi niezapomnianą okazję do podtrzymywania lokalnych tradycji i spotkań międzypokoleniowych.

W tegorocznych obchodach wzięli udział nie tylko miłośnicy folkloru, ale także przedstawiciele władz samorządowych. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Starosta Powiatu Nowotarskiego Tomasz Hamerski oraz Radna Powiatu Nowotarskiego Irena Rataj, którzy swoją obecnością uświetnili to wyjątkowe wydarzenie.

Śpiskie Zwyki to trzydniowe święto, które przyciąga liczną publiczność. W trakcie uroczystości odbywają się występy artystyczne, w tym koncerty muzyki ludowej, której dźwięki wydobywane są ze skrzypiec, basów i innych instrumentów. To również czas na wspólne śpiewy, tańce i recytacje, które stanowią nieodłączny element tego wydarzenia.

Publiczność miała okazję podziwiać młodzieżowe i dziecięce zespoły, które zaprezentowały dawne obrzędy i zwyczaje kultywowane na Spiszu. Była to wyjątkowa okazja do pokazania, jak ważne jest zachowanie regionalnych tradycji wśród młodszych pokoleń.

Ostatni dzień „Śpiskich Zwyków” był zwieńczeniem wydarzenia, podczas którego na scenie zaprezentowali się dorośli artyści, przedstawiciele spiskich zespołów oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Ich występy przypomniały o wielkim znaczeniu kultury ludowej w codziennym życiu mieszkańców Spisza.

„Śpiskie Zwyki” to nie tylko święto dla recytatorów, ale także dla wszystkich, którzy pragną celebrować unikalną kulturę Spisza i pielęgnować lokalne tradycje. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny regionu.

Zdjęcia: GOK Łapsze Niżne

No Comment.

Reklama

Partnerzy