
56. Sabałowe Bajania pozostaną na długo we wspomnieniach wszystkich uczestników.
Festiwal rozpoczęliśmy tradycyjnie paradnym przejazdem kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską. Oficjalne otwarcie uświetnili swoją obecnością m.in. Andrzej Gut-Mostowy – Poseł na Sejm RP, Władysław Filar – wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, władze gminy Bukowina Tatrzańska oraz przedstawiciele partnerskiego miasta-gminy Kórnik na czele z wiceburmistrzem Sebastianem Wlazło. Na scenie przed Domem Ludowym wystąpiły bukowiańskie zespoły regionalne: Orlynta i Mali Wiyrchowianie, Władysie z Kórnika, a także kapele biorące udział w przejeździe.
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Gocałem było okazją do wysłuchania opowieści o różnorodności góralskiej muzyki, wybitnych podhalańskich muzykantach i oczywiście o tym jak powstawała sama książka. Nie zabrakło również muzyki w wykonaniu zaproszonych muzykantów.
Pierwszy dzień zakończyliśmy znakomitą komedią ludową pt. „Portki” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.
W czwartek, od samego rana rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Przez trzy dni komisja oceniająca w składzie: dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog, prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – etnomuzykolog, prof. uczelniany dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy oceniła 189 punktów programu co daje ponad 350 uczestników. Laureatami nagród grand prix w postaci Bukowiańskich Buków zostali: Tomasz Kulig z Piwnicznej-Borownic za wybitną prezentację gawędy, Samuel Guzik z Juszczyna za wybitną prezentację gry na heligonce, Damian Balcer z Marianki oraz żeńska grupa śpiewacza „Jaworzyncianki” z Jaworzynki za wybitną prezentację pieśni.
Nagrody dla wszystkich laureatów ufundowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Józef Hodorowicz-Sewców z Bukowiny Tatrzańskiej.
Sabałowe Bajania to również wystawa i kiermasz sztuki ludowej. Na wystawie można było zobaczyć ponad 250 prac wykonanych przez 57 twórców ludowych. Wokół Domu Ludowego barwnie mieniły się stragany, na których twórcy ludowi ubrani w stroje regionalne prezentowali swoje wyroby.
Każdego dnia na degustację potraw regionalnych zapraszały koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Bukowina Tatrzańska (Brzegi, Bukowina Tatrzańska, Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska). Były m.in.: zupa borówkowa z kluskami, kapusta na maślance, gałuski jurgowskie, kluski kładzione i kołoc spiski.
Przez trzy dni trwały Bajaniowe Śpasy czyli warsztaty plastyczne prowadzone przez twórczynie ludowe: Agnieszkę Radomską, Grażynę Czekałę i Małgorzatę Soremską.
W sobotę, po zakończeniu przesłuchań konkursowych, na scenie Domu Ludowego wystąpiły zespoły regionalne z terenu gminy Bukowina Tatrzańska.
Plenerową część Sabałowych Bajań na Wierchu Rusińskim rozpoczęły zawody strzeleckie. Najlepszy wynik 45 pkt. w rozgrywanych zawodach oraz główne trofeum Sabałową Flintę zdobył Kamil Skawiniak z Bukowiny Tatrzańskiej.
Tańce, śpasy, wygibasy z „Bobasem” ucieszyły wszystkie dzieci znajdujące się na Rusińskim Wierchu. O 18.00 rozpoczęła się pierwsza część koncertowa Sabałowej Nocy. Dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpił zespół HOLEVIATERS oraz InoRos.
W atmosferę najważniejszej części Sabałowej Nocy wprowadził publiczność występ Zespołu Góralskiego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Zbójnickim Pierścieniem Starszyzna Zbójnicka uhonorowała Stanisława Stachonia Burtka z Zakopanego. Tytuł Wiyrchowyj Orlicy przyznano Marii Kukuc-Frączystej z Zakopanego i Magdalenie Matelskiej-Bogajczyk z Kórnika. Na Zbójnika pasowani zostali: Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej, Jan Świdroń z Chyżnego, Józef Murzański z Węglówki (rodem z Gronia) i Artur Majerczak z Krościenka.
Po rozpaleniu watry i pokazie sztucznych ogni świętowaliśmy 20-lecie zespołu BRAThANKI. Publiczność bawiła się wyśmienicie tańcząc i śpiewając razem z zespołem największe przeboje. Do wspólnego występu zostały zaproszone dziewczyny z Zespołu Góralskiego „Wiyrchowianie”. Jak na jubileusz przystało było głośne „sto lat” zaintonowane przez publiczność, tort i pamiątkowe prezenty, które zespołowi wręczył wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Andrzej Pietrzyk i dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiej Koszarek.
Niedziela powitała nas słońcem, więc w asyście Janusza Lacha – przewodnika tatrzańskiego, Piotra Jasieńskiego – ratownika TOPR oraz Piotra Hazy – multiinstrumentalisty, odbyła się wycieczka „Śladami Sabały”. W drodze na Rusinową Polanę uczestnicy wysłuchali wielu ciekawych opowieści, a także pasterskich nut zagranych m.in. na piszczałce, dudach i złóbcokach.
Po oficjalnym ogłoszeniu wyników przesłuchań konkursowych Zespół Góralski „Wiyrchowianie” wraz z aktorami bukowiańskiego teatru i członkami Związku Podhalan oddział Bukowina Tatrzańska wystawił widowisko „Wesele góralskie”, które zostało nagrodzone gromkimi brawami.
I tak zakończyliśmy Festiwal Folkloru Polskiego 56. „Sabałowe Bajania”.
Składamy serdeczne podziękowania Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, partnerowi głównemu – Województwu Małopolskiemu, partnerom: Narodowemu Instytutowi Kultury i Dziedzictwa Wsi, Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski, Stacji Narciarskiej Kotelnica Białczańska, Grand Stasinda, Schronisku Bukowina i Termom Bukovina. Dziękujemy współorganizatorom, sponsorom i patronom medialnym oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia 56. Sabałowych Bajań
w Bukowinie Tatrzańskiej.
Bez Was nie udałoby nam się zorganizować tego ogólnopolskiego święta folkloru.
mat. prasowy