Dzień obfitujący w emocje i radość, a to za sprawą zabawy lalkami z przedstawicielami Węgier, spontanicznego tańca podczas Dnia Narodowego Rumunii, czy wreszcie żywiołowych występów konkursowych Indonezji, Hiszpanii i Meksyku.
Dzień zabawy lalkami – warsztaty z Węgrami
Ogromną radość sprawili dziś dużym i małym Węgrzy prowadzący warsztaty regionalne
i animacje dla najmłodszych podczas piątego dnia Festiwalu, a to za sprawą możliwości własnoręcznego wykonania i kolorowania lalek ze słomy i liści kukurydzy. Stoisko warsztatowe było wręcz oblegane przez dzieci, ich opiekunów, a także gości z zagranicy przybyłych na
55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Prowadząca warsztaty Gabriela Csomor cierpliwie tłumaczyła zasady wykonywania lalek, a sekundował jej konferansjer Stanisław Łukaszczyk.
Drugi dzień Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych
Jury Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych
im. Władysława Trebuni-Tutki pod przewodnictwem prof. dra hab. Bernarda Garaja ze Słowacji nie ma łatwego zadania. Także dzisiaj, podczas drugiego dnia konkursu, poziom prezentowany przez muzykantów i śpiewaków jest niezwykle wysoki. Zagrały m.in. kapela gospodarzy Festiwalu Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont” i kapela Antoniego Gluzy ze Szczyrku, ale także goście zagraniczni z Bułgarii, Węgier, Turcji czy Meksyku.
Dzień Narodowy Rumunii
Żywiołowi Rumuni podbili serca odwiedzających wioskę festiwalową gości za sprawą muzyki i tańca, a także pysznych przekąsek jakimi są plăcintă, czyli placki wypełnione farszem, których kosztował także obecny na Festiwalu konsul honorowy Rumunii w Krakowie Ignat Timar.
Dni Narodowe, które są nieodłączną częścią Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, zostały pomyślane jako spotkanie kultur, przybliżające zwyczaje, stroje czy kuchnię danego kraju, który ma swojego przedstawiciela na Festiwalu. To okazja,
by nie tylko zakosztować smacznych potraw czy spróbować swoich sił w tańcu, ale przede wszystkim poznać charaktery i dusze mieszkańców innych regionów górskich, co przy otwartości naszych gości z Rumunii udało się znakomicie.
Drugi dzień koncertów konkursowych
Wtorek, 20 sierpnia, drugi dzień przesłuchań konkursowych w ramach 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Gorskich w Zakopanem okazał się dniem wyjątkowo żywiołowym
i spontanicznym, a to za sprawą zespołów z egzotycznych dla nas Indonezji i Meksyku,
ale także Hiszpanii czy Serbii.
Serca publiczności podbił gospodarz Festiwalu – Parafialny Regionalny Zespół „Giewont”, który zaprezentował program „Na holi” czyli redyk olczański. Zespół Giewont w swoim programie konkursowym zaprezentował tradycje i zwyczaje związane z pasterstwem
na Podhalu. Juhasi zatańczyli charakterystyczny taniec juhaski, który przerwało pojawienie się niedźwiedzia, dodajmy mającego długą historię sceniczną, gdyż „grał” on już w operze góralskiej „Jadwisia spod regli”.
Zespół folklorystyczny Krivany – Torysa ze Słowacji przedstawił widowisko, podczas którego usłyszeliśmy oryginalne pieśni pasterskie i zobaczyli typowe tańce bacowskie
i pasterskie z miejscowości Krivian.
Niesamowite kostiumy, spódnice z liści rumbii i naszyjniki z kamienia lub kości zwierząt, zdobiły zespół Albayan and Kinanthi Budaya z Indonezji. Ubiory miały przeróżne przeróżne kolory odzwierciedlające mądrość, siłę, odwagę i harmonię. Zespół zaprezentował dwa tańce regionalne, z których Saman jest bardzo oryginalny, gdyż wykonuje się go siedząc na piętach lub klęcząc.
Grupa z Majorki Escola de Musica i Danses de Mallorca przedstawiła składankę jotas, bolero, mateixa i fandango, tańców tradycyjnych, których początek sięga XIX w.
Co charakterystyczne, główną cechą majorkańskiego tańca jest matriarchat i improwizacja:
to kobieta prowadzi w tańcu cały czas. W przedstawionym programie znalazło się kilka tańców całkowicie pozbawionych choreografii, co uczyniło przedstawienie atrakcyjnym.
Występ Zespołu Kud „Prvi Partizan” Uzice z Serbii podzielony był na dwie części. Boljavac, taniec ze wschodniej Serbii, bardzo wymagający, może być wykonywany tylko przez doświadczonych tancerzy i takich właśnie zakopiańska publiczność podziwiała podczas dzisiejszego występu. Drugi taniec to gujilane, którego aktywnym uczestnikiem jest Gočobija, uderzający w bęben młody mężczyzna, który wyznacza tempo tańca. Pokazem doskonałych umiejętności technicznych tancerzy był Vrtuljak polegający na tańcu i jednoczesnym obracaniu w rękach tkaniny, co dało na scenie niezwykły efekt.
Escena México Dance Company na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich
w Zakopanem przedstawił trzy układy sceniczne łączące pamięć i światopogląd rdzennych mieszkańców Meksyku z wpływem kulturowym, który Metysi przenieśli do swojego dziedzictwa w wyniku hiszpańskiego podboju. Podziwialiśmy między innymi El gusto (Jalisco) – jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych na całym świecie tańców ludowych Meksyku. W 2011 roku muzyka strunowa, śpiew oraz trąbka zostały uznane przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) za światowe dziedzictwo kulturowe Meksyku, a dziś mogliśmy ich posłuchać na zakopiańskim Festiwalu.
Moc wrażeń jeszcze przed nami, zapraszamy 21 sierpnia do wioski festiwalowej, gdzie warsztaty i animacje trwają od godz. 10.00, Dzień Narodowy poprowadzi Kosowo, a koncerty konkursowe rozpoczną się o godzinie 16.00. Szczególnie polecamy Państwa uwadze koncert muzyki Karpat „Siła Korzeni”. Niech muzyka, taniec i radość będą z nami!
Więcej informacji na:
www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
FB: @MFFZGZakopane
IG: festiwal_folkloru_zakopane