Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Zakopane dobre emocje – dziedzictwo, tradycja i folklor gór. Zapowiedź 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Dnia: wtorek 18 lipca 2023, Autor: Anna Zubek

54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbędzie się w dniach 18 – 24 sierpnia 2023 r. Ten największy festiwal organizowany w Zakopanem związany jest z kulturą ludową, która jest siłą i ostoją naszego regionu. Dziedzictwo, kultura rodzima i  folklor gór co roku od ponad pięćdziesięciu lat zachęcają do przyjazdu licznych gości spragnionych kon­taktu z tradycją, kultywowaną tutaj pieczołowicie z pokolenia na pokolenie.

W drugiej połowie sierpnia turystyczna stolica Polski, dzięki organizatorom wydarzenia Miastu Zakopane i Zakopiańskiemu Centrum Kultury przemieni się w pełną muzyki, tańca i śpiewu europejską, kolorową stolicę tradycyjnego folkloru. Nie sposób w tych dniach choć na chwilę nie zajrzeć do Zakopanego.


Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to inicjatywa sięgająca do źródeł kultury ludowej i odwołująca się do lokalnych tradycji ziem górskich różnych krajów Europy i świata. Przez ponad 50 minionych  lat w prestiżowej imprezie folklorystycznej uczestniczyło blisko 700 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny folklor oraz zapomniane obrzędy, które są fascynującym doświadczeniem dla tłumów turystów. Program tegorocznego Festiwalu wypełniają występy zespołów regionalnych z całego świata i Polski, ale także wiele imprez i atrakcji towarzyszących.

Motyw przewodni festiwalu                                                                                                           
Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie pasterstwo i tradycje muzyczne. Dzięki czemu będziemy mogli poznać historię pasterstwa w Europie – historię Łuku Karpat.


Konkurs o „Złote ciupagi”                                                                                                                 
Głównym punktem festiwalu jest konkurs, którego uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne
i Brązowe Ciupagi, przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Podczas zmagań zobaczymy występy zespołów prezentują­cych góralski folklor z  Rumunii, Macedonii, Słowacji, Węgier, Gruzji, Turcji, Włoch, Indii, Senegalu i Polski.

Oceniać je będzie międzynarodowe Jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej. Przedstawiciele wszystkich grup wezmą udział także w zmaganiach o Sabałowe Gęśle oraz Zbyrcoki w ramach Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instru­mentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni Tutki. Na scenie podczas koncertu „Mali Górale” zobaczymy również zespoły dziecięce – laureatów XIII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce.

Jubileuszowe koncerty festiwalowe                                                                                                 
Festiwal rozpocznie wyjątkowy Koncert na Folkową Nutę, podczas którego wystąpi zespół Krywań świętujący w tym roku 50 lat istnienia.  Jak scharakteryzować muzycznie zespół? Ich styl to specyficznego synonim w muzyce góralskiej, dostosowanej do wymagań rynku komercyjnego, równoznacznik dobrego smaku, aranżacji, wykonania. To rozpoznawalne brzmienie i swoisty styl muzyki, sceniczne show porywające do wspólnej zabawy. Promuje polską kulturę wsi, jej piękno, witalność i prostotę dumnych, twardych ludzi. „Krywań” doskonale bawi, a jednocześnie uczy doceniania „korzeni” i poczucia wartości.                                                               
Podczas drugiego dnia festiwalowego wystąpi zespół Fanfare Ciocarlia w ramach kolejnego koncertu “Na Folklową Nutę”. Zakopane znalazło się na światowej trasie koncertowej rumuńskiej formacji, która w tym roku obchodzi 25 – lecie istnienia.
W ramach wydarzenia tradycyjnie już odbędzie się koncert
„Siła Korzeni”, podczas której wystąpi Zespół Skalni, obchodzący jubileusz  70 – lecia. Dodatkową atrakcją poprzedzającą występ będzie zorganizowany po raz pierwszy podczas festiwalu – redyk „Bacowski Osod”.

Atrakcyjny program festiwalowy, pełen wydarzeń towarzyszących
Program tegorocznego Festiwalu wypełniają prócz występów zespołów regionalnych z całego świata i licznych koncertów, imprezy i atrakcje towarzyszących m.in.: Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, warsztaty sztuki ludowej czy animacje dla najmłodszych.

Gospodarzami Festiwalu będą: Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy i Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” z Olczy.

Całe wydarzenie odbywa się na głównej ulicy Zakopanego, czyli Krupówkach oraz w wiosce festiwalowej na Dolnej i Górnej Równi Krupowej.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Wydarzenie dofinansowano  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Partnerem Głównym festiwalu  jest Województwo Małopolskie.
Partner wydarzeni został również Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi.

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy