Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Zakopane. Parapetówka u Makuszyńskich

Dnia: piątek 14 kwietnia 2023, Autor: Maciej Zubek

Z okazji ponownego otwarcia Muzeum Kornela Makuszyńskiego po kilkuletnim remoncie odbędzie się dzień otwarty willi Opolanka!

Ten niepozorny budynek zaprojektowany w latach 30. XX wieku w stylu zachowawczego funkcjonalizmu kryje w sobie szczególną historię. W okresie międzywojennym był to dla Państwa Makuszyńskich prawdziwie drugi dom: chętnie opuszczali Warszawę, by spędzić tu zarówno zimowe, jak i letnie wakacje. I to właśnie w willi Opolanka zamieszkali po wojnie na stałe. Dzięki inicjatywie wdowy Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej w 1966 roku otwarto w mieszkaniu muzeum biograficzne, którego też została pierwszą kustoszką. W latach 2017–2022, dzięki środkom unijnym i krajowym, Muzeum Tatrzańskie podjęło się szeroko zakrojonych prac remontowo-konserwatorskich, m.in. organizując zupełnie nowe przestrzenie wystawienniczo-edukacyjne. To, co nie uległo zmianie to wyjątkowy klimat Domu Pisarza: kolekcjonera sztuki, bywalca artystycznych salonów, ulubionego twórcy kolejnych pokoleń dzieci – dobrego ducha Zakopanego.

Spotkanie wpisuje się w świętowanie 90-lecia wydania „Przygód Koziołka Matołka”. Choć bowiem komiks powstał w listopadzie 1932 roku, to na książce widnieje data 1933 – dzięki temu publikacja dłużej była nowością wydawniczą, a my… możemy nadal cieszyć się tym pięknym jubileuszem!

Czekają na was m.in.: oprowadzania kuratorskie po wystawie stałej, bajki ze starego projektora, warsztaty tworzenia zakładek do książek, kącik zabaw dla dzieci, stoliki brydżowe i karty do gry!

Atrakcje tego dnia:

  • Bajki z projektora”

– propozycja dla najmłodszych, godz. 11:00 i 12:30. Czas trwania ok. 40 minut. Istnieje możliwość przeprowadzenia spotkań w dwóch językach (polski i ukraiński).

Bajki na przeźroczach to dawny sposób oglądania bajek animowanych dla dzieci, który kiedyś był namiastką prawdziwego kina. W dzisiejszych czasach taki sposób zabawy i spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie znów wraca do łask i staje się coraz popularniejszy. Wyświetlane z projektora slajdy o niesfornym koziołku, znanym z komiksu pisarza Kornela Makuszyńskiego oraz ilustratora Mariana Walentynowicza, będą doskonałą okazją do zapoznania się z tą wspaniałą formą oglądania bajek.

  • Warsztaty tworzenia zakładek do książek inspirowane postaciami z książek Makuszyńskiego

– zapraszamy bez względu na wiek! godz. 14:00 i 15:30. Czas trwania warsztatów ok. 1–1,5 godz.

  • Oprowadzania po nowo otwartej wystawie

– godz. 11:00*, 13:00**, 17:00*

* oprowadza Kinga Nędza-Sikoniowska

** oprowadza Anna Kula.  

  • Brydż u Makuszyńskich”

Kornel Makuszyński był wytrawnym brydżystą. Nie tylko jednak znakomicie grał, ale i pozostawił nam nieśmiertelne felietony poświęcone zarówno graczom, jak i kibicom. Nic dziwnego, że Muzeum Tatrzańskie podejmuje się organizacji poświęconych pamięci pisarza spotkań brydżowych. W czasie remontu willi Opolanka graliśmy w willi Oksza oraz w naszej siedzibie na Kozińcu – wreszcie jednak zawitamy i u Państwa Makuszyńskich! Na poddaszu willi Opolanka czekać na was będą stoliki brydżowe, karty do gry oraz… wybór najlepszych brydżowych cytatów z felietonów Kornela Makuszyńskiego! 

No Comment.

Reklama

Partnerzy