Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Zakopane po konferencji ,,Dziecko pokrzywdzone przestępstwem”.Pojawili się także goście specjalni.

Dnia: sobota 9 grudnia 2023, Autor: Maciej Zubek

I Zakopiańska Konferencja zorganizowana przez Urząd Miasta Zakopane i Fundację PoWer prowadzącą specjalistyczną placówkę dla dzieci krzywdzonych cieszy się dużym powodzeniem.

Miasto Zakopane wdraża Standardy Ochrony Dzieci. Z dniem 15 luty 2024 r. obowiązywać będą nowe regulacje wprowadzone dzięki “ustawie Kamilka”, zakładają m.in. wdrożenie procedur analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych w taki sposób aby zanim dojdzie do popełnienia przestępstwa przeciwko dzieci ich opiekunowie mogli zważyć i przeciwdziałać takim zjawiskom.

Ustawa wprowadza instytucje prawną tzw. Standardy Ochrony Dzieci – które będą musiały zostać wprowadzone przez wszystkie podmioty zajmujące się opieką i wychowaniem dzieci. Celem wprowadznie Standardów jest większe bezpieczeństwo dzieci, gdy będą poza domem.

W związku z Ustawą z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw z dniem 15 lutego 2024r. obowiązywać będą nowe regulacje, które nakładają obowiązki na podmioty wychowawcze, samorządowe i wprowadzają nowe zasady i dyrektywy dla organów wymiaru ścigania i sprawiedliwości.

Dodać należy, że ustawa zacieśnia metody współpracy pomiędzy szkołą, samorządem, instytucjami pomocy społecznej, policją, prokuratorami i sądami w taki sposób aby dziecko było chronione przed wszelkimi przejawami przestępstwa. Konferencja pozwoliła na spotkanie i wymianę doświadczeń specjalistów pracujących na rzecz dzieci w naszym regionie.

To wielkie wydarzenie dla naszego regionu. Cieszymy się, że jesteście. Dobra współpraca instytucji
to dla nas ważny temat bowiem nadchodzą zmiany. Nasza placówka Standardy Ochrony Dzieci ma
wprowadzone od początku jej istnienia. Wiemy, że możemy być dla was partnerami w ich wprowadzaniu do waszych miejsc pracy, a przede wszystkim miejsc, które dla dzieci powinny być bezpieczne i chroniły przed krzywdzeniem – mówi Weronika Potaczek.

Program konferencji opierał się na bloku prawnym prowadzonym przez Adwokata Michała Kuźmicza, bloku psychologicznym prowadzonym przez Prezesa Fundacji Weronikę Potaczek, która na codzień
jako psycholog i psychoterapeuta pracuje z dziećmi. Blok społeczny prowadzony przez Łukasza Wojtasika – eksperta ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wzbudził poruszenie. Goście specjalni prowadzący wykład inauguracyjny konferencji przekazali swoją wiedzę na
temat Standardów Ochrony Dzieci. A byli nimi: nowopowołana Rzeczniczka Praw Dziecka – Agnieszka Horna – Cieśla oraz Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Przemysław Rosati, który objął wydarzenie patronatem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła ,który zaszczycił uczestników swoją obecnością i świetną przemową.

Wśród gości byli obecni także przedstawiciele UM Zakopane oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu Pani Agnieszka Gabruk.

No Comment.

Reklama

Partnerzy