Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Zakopane przypomina o dotacjach na wymianę „kopciuchów”

Dnia: poniedziałek 6 czerwca 2022, Autor: Maciej Zubek

Gmina Zakopane promuje ekologiczne źródła ciepła, oferując dofinansowanie na wymianę starych kotłów węglowych. Wysokość dotacji wynosi nawet do 14 tys. zł.

Burmistrz Miasta Zakopane przypomina o obowiązku wymiany pieców bezklasowych – „kopciuchów” i możliwości podłączenia się do sieci gazowej, geotermalnej lub montażu pompy ciepła. To jedno z rozwiązań w zwalczaniu smogu oraz poprawy stanu jakości powietrza. Działanie realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020: Regionalna polityka energetyczna, działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, poddziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji – SPR w ramach – w zakresie zmiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie niskoemisyjne oraz sposobu jej rozliczenia i sposobu kontroli realizacji zadania.

Zgodnie z zapisami przyjętej w 2017 r. Uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, czyli tzw. uchwały antysmogowej, na terenie województwa małopolskiego obowiązują następujące ograniczenia:

  • do końca 2022 r. konieczna jest wymiana bezklasowych kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, tzw. kopciuchów,
  • do końca 2026 r. należy wymienić kotły, które spełniają tylko podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
  • kocioł klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012 zainstalowany przed 1 lipca 2017 roku, można użytkować bezterminowo.

Zakopane oferuje dofinansowanie dla wszystkich, którzy wyrażą chęć wymiany starego pieca. Z dotacji skorzystać może każdy właściciel domu jedno- i wielorodzinnego w Gminie Miasto Zakopane. Kocioł węglowy można będzie wymienić na wymiennik geotermalny, kocioł gazowy, pompę ciepła. Kwoty dofinansowań wynoszą do 14 tys. zł. Wniosek o dotację należy złożyć w Urzędzie Miasta Zakopane.

Od 31 maja w Urzędzie Miasta Zakopane odbywają się “Dni otwarte dla czystego powietrza w Zakopanem”, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej
o założeniach programu 4.4.2, dotacjach i ekologicznych źródłach ciepła oraz na miejscu wypełnić deklarację. Akcja potrwa do 10 czerwca.

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy