Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Zakopane. Warunki na szlakach

Dnia: poniedziałek 28 listopada 2022, Autor: Maciej Zubek

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne. Śnieg na szlakach jest zmrożony i twardy, a miejscami wywiany i wystają kamienie. W wielu miejscach występują oblodzenia, które mogą być pokryte cienką warstwą śniegu. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.

Poruszanie się w takich warunkach, wymaga dużego doświadczenia i posiadania odpowiedniego sprzętu takiego jak raki, czekan, kask wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

O tej porze roku w Tatrach występują liczne zagrożenia. Obecnie ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Warto pamiętać, że w Tatrach warunki zmieniają się bardzo szybko i trzeba sprawdzać wszystkie informacje na bieżąco. Niedźwiedzie, które jeszcze nie zapadły w sen zimowy będą kierowały się w niższe partie gór w celu znalezienia pożywienia. W razie spotkania z nim należy spokojnie oraz bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku. Nigdy nie należy podchodzić do zwierzęcia, np. aby zrobić mu zdjęcie. Trzeba pamiętać, że dzikie zwierzęta bywają niebezpieczne dla człowieka.

Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dni są coraz krótsze i przed godziną 16 robi się ciemno. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem, czołówka w plecaku może okazać się niezbędna.

Dla wielu osób są to oczywiste informację. Niestety z roku na rok w górach dochodzi do coraz większej ilości wypadków- nawet przez osoby bardzo doświadczone. Pamiętajmy o tym, że nie tylko musimy być zaopatrzeni w profesjonalny sprzęt, ale również w niezbędne umiejętności.

ACH.

No Comment.

Reklama

Partnerzy