Także i w tym roku Zakopane odwiedziło wielu znanych i lubianych pisarzy oraz artystów. Pod hasłem „Na tatrzańskim szlaku literatury” pisarze podzielili się z publicznością swoją twórczością, przemyśleniami na temat języka, literatury, ekologii i historii. Pierwszy dzień festiwalu bogaty był w wydarzenia skupione wokół spotkań z autorami.
Już od rana w piątek można było odwiedzić na Placu Niepodległości Targi książki. Pomimo zmiennych warunków pogodowych na festiwalu gromadziło się sporo czytelników, którzy mieli szansę uczestniczyć m.in. w #GodzinieWolnegoCzytania. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, o które zadbał Grzegorz Kasdepke wprowadzając je w tajniki pisarskie. Sporo pytań ze strony młodszej publiczności nie przestraszyło pisarza, który z wielkim zaangażowaniem odpowiadał każdemu zaciekawionemu czytelnikowi. Autor po spotkaniu znalazł czas na podpisanie dedykacji swoim czytelnikom, którzy ustawili się tłumnie w kolejce. Natomiast starsi czytelnicy zainteresowali się publikacją Jędrzeja Morawieckiego, który opowiedział o swojej książce pt. “Szuga”. Opowieść była trudna, ale bardzo bogata w reportaże i relacje ukazujące życie mieszkańców Donbasu po Rosyjskiej agresji.
W tym samym czasie w Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej prowadzone były warsztaty integracyjne dla dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej pt. „Eko z biblioteką”. Tego dnia dzieci miały również możliwość poznać bliżej przewodników tatrzańskich i rozwinąć swoje umiejętności plastyczne biorąc udział w spotkaniu literacko plastycznym pt. „Gawędy o przewodnikach tatrzańskich” oraz z „Wandą na szczyt”.
Oficjalne rozpoczęcie 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbyło się z udziałem władz Zakopanego Wiceburmistrz Agnieszki Nowak Gąsienicy, przy oczku wodnym, gdzie znajduje się wystawa fotografii „Foto z Misiem”. Po rozpoczęciu Biały Miś wraz z autorkami Barbarą Calliot i Aleksandrą Karkowską w otoczeniu uczestników festiwalu przeszli w korowodzie na Plac Niepodległości.
Tegoroczna edycja festiwalu dała możliwość gościom wziąć udział
w premierze wyjątkowej książki wcześniej wspomnianych autorek Barbary Calliot i Aleksandry Karkowskiej pt. „Foto z misiem”.
Pisarki przybliżyły słuchaczom historię tworzenia tej publikacji, proces zbierania starych fotografii z Misiem oraz zachęciły do kontynuowania tej tradycji jaką jest fotografia z Białym Misiem.
Na zakończenie literackiej części tego dnia spotkaliśmy się z pisarzem Tomaszem Jastrunem, który wprowadził czytelników w spotkanie pt. „Raju nie będzie”.
Pierwszy dzień festiwalu zwieńczył nastrojowy koncert KAPELI HANKI WÓJCIAK. Muzyka z pogranicza folku i piosenki autorskiej nadała temu wieczorowi niezwykle sympatyczną, ale i prawdziwie refleksyjną atmosferę.
mat. prasowy