ZIO Pekin 2022: Austria mistrzem olimpijskim, Polska na szóstym miejscu

Dnia: poniedziałek 14 lutego 2022, Autor: Aneta Opyd

W Pekinie zakończyła się walka o medale w konkursie drużynowym. Doskonale poradzili sobie Austriacy, sięgając po złoto. Niemcy wywalczyli srebro, a brąz dla Norwegów. Polacy uplasowali się na 6. pozycji.

Mocno wiało na skoczni w Zhangjiakou (HS140). Już przy pierwszych skokach sędziowie zdecydowali się podnieść belkę startową. Niestety w te gorsze warunki pogodowe przyszło skakać Piotrowi Żyle. Wylądował na 118 m i to w słabym stylu. Druga tura ruszyła, a z nią Paweł Wąsek. Co to był za skok (131,5 m)! W trzeciej grupie w locie zobaczyliśmy Dawida Kubackiego. Mocny wiatr zadecydował na niekorzyść. Polski skoczek nie złapał za wielu metrów w powietrzu (122 m). Znów belka powędrowała w górę. Na jakie warunki trafi Kamil Stoch? Na genialne! Wiatr w plecy, świetny styl i huknął 137 m. Odrabiamy straty do pozostałych drużyn.

Jak ciężkie warunki panowały w Pekinie, obrazuje skok mistrza olimpijskiego – Mariusa Lindvika, który uzyskał jedynie 121 m. Na półmetku „drużynówki” najlepiej poradził sobie Kamil Stoch.

11. Chiny

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej Kamil Stoch zajął 3. miejsce, 9. Paweł Wąsek, 27. Piotr Żyła, 28. Dawid Kubacki.

Ruszyła pierwsza grupa w serii finałowej, a w niej Piotr Żyła. Jest lepiej niż poprzednio (125,5 m). Polska po tym skoku znalazła się tuż za podium. Czy będzie medal? Odpowiedź Pawła Wąska – krótszy skok (120 m). Za to Dawid Kubacki poprawił drugi skok (126 m). Cała nadzieja w czwartej grupie, w której skacze Kamil Stoch. Niestety 127,5 m to za mało.

Austria została mistrzem olimpijskim, srebro dla Słowenii, a brąz dla Niemców. Biało-Czerwoni na 6. miejscu.