Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Został ukarany mandatem za bezpodstawne wezwanie policji

Dnia: poniedziałek 5 grudnia 2022, Autor: Maciej Zubek

44-latek został ukarany mandatem karnym za bezpodstawne wezwanie policji. Mężczyzna poinformował, że nie daje sobie rady z życiem i potrzebuje pomocy. Gdy policjanci przyjechali na miejsce okazało się, że mężczyzna poszedł do baru, a zawiadomieniem chciał zrobić na złość żonie.

Policjanci oraz inne służby ratunkowe reagują na każde wezwanie. Niestety na te fałszywe także. Zaangażowanie policjantów jak się często okazuje zupełnie niepotrzebnych zgłoszeń blokuje udzielnie pomocy tym, którzy jej naprawdę potrzebują. Tak też było minionej niedzieli, kiedy to mieszkaniec jednej z miejscowości na terenie gminy Kościelisko powiadomił, że już nie daje sobie rady ze swoim życiem i chce, żeby ktoś do niego przyjechał, bo jak nie to odbierze sobie życie.

Funkcjonariusze po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast udali się pod wskazany adres. Na miejscu zastali, żonę mężczyzny, która oświadczyła, że doszło do sprzeczki z mężem, który nadużywa alkoholu. Kobieta dodała również, że mąż nigdy nie miał myśli samobójczych i jest pewna, że nic sobie nie zrobi. Dodała, że bez problemu policjanci znajdą męża w barze. Tak też się stało 44-latek w rozmowie z policjantami zaprzeczył, aby coś mu dolegało, a jako powód interwencji podał, że chciał zonie zrobić na złość. Policjanci nie stwierdzili żadnego zagrożenia dla życia lub zdrowia, w związku z tym 44-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł za bezpodstawne wezwanie policji.

Niestety takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Warto pamiętać, aby przed wybraniem numeru alarmowego zastanowić się czy sprawa, którą zgłaszamy, na pewno wymaga interwencji policji. Musimy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy blokujemy linię alarmową, czy też niepotrzebnie angażujemy patrol policji, ktoś inny może potrzebować pilnie pomocy.

Osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają policję popełniają wykroczenie z art. 66. § 1 kw – „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych”.

źródło: KPP Zakopane/R.W

No Comment.

Reklama

Partnerzy