Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

ZUS rezygnuje z miliardów złotych dotacji!

Dnia: piątek 1 grudnia 2023, Autor: Redaktor

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dlatego ZUS nie wykorzysta pełnej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa. Zarząd Zakładu podjął decyzję o blokadzie 8 mld złotych. Biorąc pod uwagę nowelizację budżetu państwa na 2023 rok ZUS nie będzie potrzebował 13 mld złotych. W zmianie ustawy, która została uchwalona w lipcu, zaplanowano bowiem zmniejszenie dotacji do FUS o 5 mld złotych – mówi prof. Uścińska.

Zwróciła uwagę, że stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jednym z istotnych parametrów, który pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń, jest wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek. Wskaźnik ten w trzecim kwartale br. wyniósł 82,1 proc., natomiast w okresie od początku roku do końca września br. osiągnął poziom 84 proc – wskazała.

Liczba ubezpieczonych na koniec września br. wyniosła 16 184 tys. osób, tj. o 41 tys. więcej niż rok wcześniej. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowili pracownicy (71,3 proc.), a w dalszej kolejności osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące (10,8 proc.) oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (8,2 proc.).

W ogólnej liczbie ubezpieczonych 6,9 proc.  osób posiadało obywatelstwo inne niż polskie. Na koniec września br. w ZUS było zarejestrowanych 1 112 tys. obcokrajowców, co oznacza wzrost o 6,4 proc. w stosunku do stanu na koniec września 2022 r. W liczbie tej 59,4 proc. osób było pracownikami, 36,6 proc. wykonywało pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia.

Najliczniejszą grupą obcokrajowców od wielu lat są obywatele Ukrainy. Stanowią oni 67,7 proc. wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS oraz 4,7 proc. wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września tego roku liczba osób z Ukrainy zarejestrowanych w ZUS wyniosła 753 tys., co oznacza wzrost o 1,2 proc. w stosunku do stanu na koniec września ubiegłego roku.

Kolejną grupą obcokrajowców, których liczba rośnie, są obywatele Białorusi. Na koniec września br. w ZUS było zarejestrowanych ponad 126 tys. osób z Białorusi, czyli o 28,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

mat. nadesłane

No Comment.

Reklama

Partnerzy