Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

10 letni Szymon Machaj z Jabłonki ze świetnym wynikiem w Mistrzostwach Polski w szachach klasycznych

Dnia: wtorek 19 marca 2024, Autor: Maciej Zubek

W Jastrzębiej Górze rozrywane były Mistrzostwa Polski w szachach klasycznych. W kategorii młodzików z bardzo dobrej strony zaprezentował się pochodzący z Jabłonki Szymon Machaj, który w stawce 68. zawodników (wśród których byli medaliści Mistrzostw Świata i Europy) zajął 7 miejsce, ocierając się o podium, które przegrał tzw. systemem Bucholtza (uzupełniająca ocena jednakowych wyników końcowych).

Szymon – który w MP w Jastrzębiu był drugim najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z województwa małopolskiego – rozwija się w ekspresowym tempie. Na Podhalu nie ma sobie równych. Szybko trafił pod opiekę trenera Marka Pniaczka, który ma za sobą bogatą karierę zawodniczą (multimedalista Mistrzostw Polski, medalista Mistrzostw Europy).

Przygoda Szymka z szachami zaczęła się przed trzema laty.

Sami z żoną nie wiemy skąd to się tak naprawdę wzięło. Jakoś specjalnie nie ukierunkowaliśmy go w tę stronę. Sam przyszedł powiedział że chce grać w szachy. Z czasem okazało się, że ma do tego o wiele wyższe predyspozycje niż jego rówieśnicy, więc doszliśmy do wniosku że postaramy mu się stworzyć warunki do rozwoju – mówi tata Szymka, Marcin Machaj

Szymek jest zrzeszony w klubie MAT Myślenice, ale występuje też w rozgrywkach ligowych na Słowacji, gdzie jest najmłodszym uczestnikiem i reprezentuje klub z Trsteny.

Oprócz 3 / 4 godzin obowiązkowych treningów, także swój wolny czas na ogół poświęca szachom.

– On to po prostu kocha robić – podkreśla tata, który jako drugą ukochaną dyscyplinę Szymka wskazuje hokej.

– Szymek jest wielkim kibicem „Szarotek”. Staramy się bywać na meczach w Nowym Targu – mówi tata.

Szymek jest etatowym zawodnikiem szachowej Kadry Małopolski. Znajduje się też w kręgu zainteresowań trenerów reprezentacji Polski.

Przed nim kolejne wyzwania sportowe: start w Mistrzostwach Polski w szachach szybkich oraz – w tej samej konkurencji – debiut w Mistrzostwach Europy w Pradze.

W jego rozwoju sportowym pomaga mu prezes Term Chochołowskich Stanisław Tyrała, który jak sam podkreśla dostrzega w przyszłości w Szymku arcymistrza!

No Comment.

Reklama

Partnerzy