Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

„…aż po Falaise” – komiks Konrada Jandury nagrodzony w międzynarodowym konkursie IPN

Dnia: poniedziałek 23 maja 2022, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG. „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” – takie było hasło drugiej edycji międzynarodowego konkursu historyczno-plastycznego, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. W gronie jego laureatów znalazł się Konrad Jandura – uczeń klasy I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu, zdobywając jedną z równorzędnych nagród w swojej kategorii wiekowej.

Konkursowe jury oceniało rysunki, prace malarskie, grafikę komputerową, fotografię lub dzieła wykonane techniką mieszaną w trzech wiekowych grupach. Konrad, pracujący pod merytoryczną opieką bardzo usatysfakcjonowanego tą współpracą majora Krzysztofa Tekiela, miał za zadanie przedstawić w komiksowej formie jakiś epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa, z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera.

Pomysłów na komiksowe dzieło rodziło mu się w głowie kilka, jednak, jak sam przyznał, ostatecznie inspiracją dla niego stała się  seria dużych plakatów-posterów, które szkoła otrzymała od IPN jako wyróżnienie za laury w bardzo wielu organizowanych przez tę instytucję konkursach.

Wyobraźnię pierwszoklasisty najmocniej poruszyły plakaty poświęcone 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Po zgłębieniu tematu, przeczytaniu kilku książek i artykułów, skojarzeniu tego z wiedzą zdobytą na lekcjach historii – Konrad stworzył bardzo atrakcyjny w formie graficznej i bardzo bogaty w treści komiks pt. „…aż po Falaise…”. Opowiada on o historii powstania, szlaku bojowym, bohaterskich żołnierzach Dywizji i generale Stanisławie Maczku. To, że dzieło znalazło uznanie w oczach jury, jest dla autora, jego opiekuna i całej Szkoły dużą radością. 

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy