Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – XI Edycja

Dnia: poniedziałek 6 marca 2023, Autor: Maciej Zubek

W niedzielę 5 marca w Rabce-Zdroju, z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, rozegrany został 11. bieg pamięci “Tropem Wilczym”. Ideą biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na temat żołnierzy wyklętych.

Start biegu był na deptaku przed amfiteatrem. Sygnał do rozpoczęcia dał burmistrz Leszek Świder, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Promocji Bolesława Bara i towarzyszący członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego “Błyskawica” im. mjr Józefa Kurasia Ognia. Bieg został rozegrany na dystansie 1963 metrów, a liczba ta, to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

W biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych W Rabce-Zdroju uczestniczyło 259 zawodników  z Rabki-Zdroju, Chabówki, Rdzawki, Skawy, Osielca, Mszany Dolnej, Zakopanego, Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej, Ochotnicy Górnej, Łapsz Wyżnych, Cichego, Lubnia, Skomielnej Białej oraz Radomia w czterech kategoriach wiekowych. Trasa tegorocznego biegu wiodła przez Park Zdrojowy, a start i meta były w amfiteatrze.

Na metę jako pierwszy dobiegł Mateusz Guzik z Osielca. Wszyscy uczestnicy biegu zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę, którą serwowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdzawce. Następnie uczestnicy biegu i zaproszeni gości obejrzeli prezentację KURIERZY NIEZŁOMNI – prezentacja postaci przez I PWDH im. Danuty Siedzikówny „Inki” Hufca Podhalańskiego ZHP w Rabce-Zdroju.

Organizatorem biegu było Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju, a na szczeblu ogólnopolskim Fundacja Wolność i Demokracja.

tekst. UM Rabka Zdrój

fot. Jan Ciepliński

No Comment.

Reklama

Partnerzy