Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Centrum Pomocy Dzieciom Podhale oficjalnie otwarte (video)

Dnia: wtorek 14 marca 2023, Autor: Maciej Zubek

Placówka mieści się przy ulicy Jana Pawła II 97 w Ludźmierzu. W uroczystym otwarciu, przy akompaniamencie góralskiej muzyki, uczestniczyli jej założyciele, sponsorzy, patroni, partnerzy, a także reprezentanci samorządów lokalnych, również zaangażowanych w powstanie i funkcjonowanie CPD.

To pierwsza tego typu placówka w Małopolsce i dziewiąta w Polsce. To tutaj dzieci pokrzywdzone przestępstwami oraz ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymują bezpłatną wielospecjalistyczną pomoc pod jednym dachem.

Placówkę, którą właśnie otwarto w Ludźmierzu prowadzi Fundacja PoWer.

– Pomysł otworzenia CPD na Podhalu narodził się już jakiś czas temu. Wszystko wymaga jednak czasu i przede wszystkim nakładów finansowych. W momencie kiedy pomysł nabrał realnych kształtów, nawiązałyśmy współpracę ze Stowarzyszenie Perspektywy, która jest gospodarzem tego miejsca. Jest nam bardzo miło, że jesteśmy pierwsi w Małopolsce. Mam nadzieję że w ślad za nami podążą inne miasta, bo dzieci potrzebujących tego typu pomocy jest naprawdę bardzo dużo – podkreśliła prezes fundacji PoWer, Weronika Potaczek.

Centra Pomocy Dzieciom powstają w Polsce od 2018 r. z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Naszym marzeniem jest żeby w każdym powiecie było co najmniej jedno Centrum Pomocy Dzieciom. Oczywiście najlepiej byłoby gdyby nie było powodów ich powstawania, ale proszę mi wierzyć problem z krzywdzeniem dzieci narasta. Ostatnie badania, które prowadziliśmy na reprezentacyjnej grupie dzieci od 11 do 17 roku życia wskazywało ze 7 na 10 dzieci doznało przynajmniej jednej formy krzywdzenia, a 7 na 100 dzieci było wykorzystywane seksualnie. To się dzieje w całej Polsce i dlatego takie placówki są potrzebne – zaznaczyła Beata Wojtkowska, członiki zarządu FDDS.

Wśród zaproszonych na otwarci gości byli m.in przedstawiciele organizacji międzynarodowych a także profesor nauk medycznych Michał Zembala oraz muzyk Mateusz Ziółko.

No Comment.

Reklama

Partnerzy