Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Ciężki weekend dla ratowników GOPR

Dnia: niedziela 9 lipca 2023, Autor: Maciej Zubek

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pootowia Ratowniczego od piątku udzielili pomocy 26 osobom

7 lipca w piątek około południa, śmigłowcem z Krzesanicy do zakopiańskiego szpitala przetransportowano młodego turystę z zachorowaniem wraz z jego opiekunem. Po południu natomiast, pomocy potrzebowała turystka, która doznała urazu kończyny dolnej na Progu Stawiarskim w Dolinie Roztoki. Ponadto samochodami przewieziono turystow z urazami kończyn z Doliny Jaworzynki, Murowańca oraz z Morskiego Oka.

8 lipca w sobotę śmigłowcem z Progu Czarnego Stawu Pod Rysami, do zakopiańskiego szpitala przewieziono turystkę z urazem kończyny dolnej. Do kolejnego wypadku doszło w okolicy Siklawy, skąd śmigłowcem do Zakopanego przetransportowano turystkę z zachorowaniem. W godzinach popołudniowych pomocy potrzebował turysta, który po zejściu Żlebem Kulczyńskiego zsunął się po śniegach i spadł do Koziej Dolinki, doznając przy tym urazu kończyny dolnej. Ratownicy w noszach przetransportowali go do szpitala. W tym samym momencie u wylotu Żlebu Kulczyńskiego znalazło się kilku kolejnych turystów, którzy poprosili przebywających tam ratowników o pomoc. Ratownicy przy użyciu liny opuścili turystów pod śniegi.

Pod wieczór również o pomoc, poprosiła dwójka taterników, którzy wspinając się Drogą WHP 114 na Wschodniej Ścianie Kościelca, pomylili drogi i utknęli w trudnym terenie. 4 ratowników śmigłowcem przewieziono na wierzchołek Kościelca, skąd jednego z nich opuszczono na linie do taterników. Wszystkich spowrotem wciągnięto na wierzchołek Kościelca. Ponadto samochodami do szpitala przewieziono turystow z okolicy Jaskinii Mylnej, Murowańca oraz Nosalowej Przełęczy.

9 lipca w godzinach porannych ratownicy Horská záchranná služba poprosili o pomoc załogę TOPRowskiego Sokoła. Dwóch czeskich taterników wspinając się Diretissimą Złotego Kopiniaka w Dolinie Kieżmarskiej również pomyliło drogę. Taternicy utknęli w trudnym terenie i nie byli w stanie wycofać się ze ściany. Ratownicy TOPRu śmigłowcem ewakuowali wspinaczy i przekazali ich ratownikom HZS na lądowisku przy Zielonym Stawie Kieżmarskim. Około południa ratownicy również przy użyciu śmigłowca przetransportowali turystę z raną głowy z okolicy Kamienia pod Rysami. Samochodem ewakuowano turystów z urazami i zachorowaniami z Morskiego Oka, Murowańca, Doliny Strążyskiej oraz Doliny Jaworzynki.

źródło: GOPR

No Comment.

Reklama

Partnerzy