Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Ćwiczenia kadetów w JRG – porcja wiedzy i praktyczne użycie sprzętu

Dnia: poniedziałek 30 maja 2022, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG. Przez trzy dni – w kwietniu i w maju – kadeci z klas o profilu pożarniczym Prywatnego Liceum Dla Młodzieży odbywali zajęcia wyjazdowe w miejscowej Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Ludźmierskiej.

Zarówno zajęcia teoretyczne, jak i pokaz praktyczny prowadzili strażacy pełniący na co dzień służbę JRG PSP. Na wstępie mundurowa młodzież poznawała oczywiście specyfikę   służby w Państwowej Straży Pożarnej, system jej zorganizowania, zakres obowiązków strażaków i poszczególne stanowiska.

 Bardzo ważnym elementem każdej JRG są grupy specjalistyczne, w tym wodno-nurkowa oraz ratownictwa chemiczno-ekologicznego i o ich funkcjonowaniu również bardzo dużo mogli się dowiedzieć przyszli pożarnicy.

Strażacy prezentowali młodzieży posiadany sprzęt ratowniczo-gaśniczy, w szczególności samochody pożarnicze,  z omówieniem ich parametrów funkcjonalnych (operacyjnych) i sposobu przewożenia sprzętu. Zademonstrowali też sposób ich użycia.

Mundurowa młodzież poznawała umundurowanie strażaków, obowiązujące zarówno podczas pełnienia służby w koszarach, jak również podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Nowe doświadczenia przyniósł jej pokaz praktycznego użycia sprzętu ratowniczego, w tym rozwijania linii gaśniczych, prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na terenach zewnętrznych oraz wewnątrz budynku (w tym m. in. metody prowadzenia linii gaśniczych po klatkach schodowych) i utrzymywania łączności radiowej na potrzeby prowadzonej akcji.

Odbył się także pokaz sprzętu hydraulicznego, pneumatycznego, wykorzystywanego w działaniach z zakresu ratownictwa technicznego, zwłaszcza przy wypadkach drogowych czy katastrofach budowlanych.

Kadeci mogli poznać schemat pomieszczeń w jednostce, przede wszystkim punktów alarmowych (ze stanowiskiem dyspozytora) i stacji ładowania aparatów ochrony górnych dróg oddechowych. Strażacy demonstrowali im także praktyczne metody korzystania z ześlizgu.

Zajęcia odbyły się z zachowaniem wszelkich obowiązujących zasad BHP. Poruszono również zagadnienia związane z zagrożeniami towarzyszącymi pełnieniu służby i działaniom ratowniczo-gaśniczym.            

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy