Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Czy Nowy Targ skorzysta na organizacji Igrzysk Europejskich?

Dnia: poniedziałek 31 października 2022, Autor: Maciej Zubek

W dniach 21 czerwca – 2 lipca województwo Małopolskie będzie gospodarzem Igrzysk Europejskich, w których udział weźmie 50 reprezentacji krajów europejskich.

Na liście miast, w których zagoszczą uczestnicy Igrzysk, jest m.in. Nowy Targ. Stolica Podhala będzie gospodarzem turnieju bokserskiego, który stanowić będzie kwalifikacje olimpijskie.

Organizacja Igrzysk to doskonała okazja do zdobycia środków finansowych na modernizację czy remont obiektów, na których rywalizować będą sportowcy.

Przykładowo Krynica Zdrój otrzymała 54 miliony złotych. Z podpisanych umów jest ta na 19 mln zł na budowę amfiteatru i 16 mln zł na remont Hali Lodowej. Do końca listopada maja zostać podpisane kolejne na około 6-8 mln zł, dotyczące konkretnego wyposażenia obiektów. Oprócz infrastruktury sportowej miasto zainwestuje 25 mln zł z programu Polski Ład m.in. w budowę parkingu na kilkaset miejsc czy remonty ważnych ulic.

A ile i czy w ogóle na Igrzyskach zyska Nowy Targ ?

Nowy Targ w końcowej fazie ustaleń i planowania Igrzysk został dołączony do obiektów, które będą gościć imprezę – wyjaśnia Krzysztof Łapsa, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji Pomimo wcześniejszych innych planów, organizator Igrzysk ostatecznie na Hali Lodowej w Nowym Targu przewidział organizację całości zawodów w boksie będących kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Trwają rozmowy pomiędzy: Nowym Targiem, Marszałkiem Województwa Małopolskiego oraz Spółką Igrzyska Europejskie aby przed imprezą pozyskać i wykorzystać środki na prace remontowe także na naszym obiekcie. Ze względu na dołączenie nas do całej imprezy na obecnym etapie, staramy się o określenie zakresu remontów realnych do wykonania przez Igrzyskami. Czasu pozostało bardzo mało. Prace obmiarowe/kosztorysowe trwają abyśmy mogli określić co w tak krótkim czasie udałoby się zrobić. Na dziś nie możemy określać dokładnych kwot. My staramy się urealnić możliwe do wykonania prace w tak krótkim czasie. Nasze propozycje zostaną zweryfikowane przez możliwości finansowe Urzędu Marszałkowskiego. Do tej pory deklaracje są bardzo pozytywne. Dokładne koszty będą mogły być podane po ostatecznym ustaleniu przedmiarów i realnym zabezpieczeniu środków – podkreślił Łapsa.

Wydatki związane z organizacją III Igrzysk Europejskich oszacowano na 400 mln zł. Połowę kosztów pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo Małopolskie i Kraków dołożą pozostałe 50 % (każda ze stron po 25 %), z tym, że całkowity poziom wydatków w obu przypadkach nie będzie wyższy niż 100 mln zł.

No Comment.

Reklama

Partnerzy