Panele fotowoltaiczne są jednym ze sposobów na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Fotowoltaika cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, ale również właścicieli gospodarstw rolnych czy przedsiębiorców. Najczęściej wybieranym rodzajem paneli fotowoltaicznych jest moduł monokrystaliczny. Co przesądziło o jego popularności?
Z roku na rok powstaje coraz więc autonomicznych systemów fotowoltaicznych, umożliwiających pozyskiwanie darmowej energii ze słońca. Wysokiej klasy moduły słoneczne mogą funkcjonować w sposób bezawaryjny przez bardzo długi czas, a oszczędności wynikające z produkcji prądu na własny użytek wpływają na szybki zwrot inwestycji. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów baterii umożliwiających produkcję prądu ze słońca, jednak elektrownie fotowoltaiczne, zbudowane z wykorzystaniem modułów monokrystalicznych, stanowią zdecydowaną większość. Co zadecydowało o ich sukcesie? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Jakie zalety mają monokrystaliczne panele fotowoltaiczne?
Ogniwo monokrystaliczne jest zbudowane z pojedynczych kryształów krzemu, a jeden panel fotowoltaiczny składa się z kilkudziesięciu takich ogniw. Bardzo łatwo odróżnić je od innych modułów, ponieważ w przeciwieństwie do paneli polikrystalicznych, które są niebieskie, panele fotowoltaiczne monokrystaliczne charakteryzują się czarną barwą. Wydajność tych modułów, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku rodzajami baterii słonecznych, jest imponująca i sięga nawet 24%. Z tego względu panele monokrystaliczne będą doskonałym wyborem zarówno dla osób posiadających zwiększone potrzeby energetyczne, jak i takich, które nie mogą przeznaczyć zbyt wiele miejsca na instalację fotowoltaiczną.
Kolejną zaletą modułów monokrystalicznych jest fakt, że charakteryzują się one nieco większą odpornością na wysokie temperatury, w porównaniu z panelami polikrystalicznymi. Decydując się na nie, możesz również liczyć na większą trwałość instalacji. Mimo że same w sobie charakteryzują się wysoką żywotnością, warto zlecić montaż modułów monokrystalicznych sprawdzonej firmie, oferującej najwyższą jakość usług, np. www.revoltenergy.eu. Wybierając ją, nie tylko masz pewność, że Twoja mikroinstalacja powstanie z jakościowych komponentów fotowoltaicznych, ale przede wszystkim, że moc paneli słonecznych zostanie dobrana odpowiednio do Twoich potrzeb.
Gdzie montować przydomowe elektrownie fotowoltaiczne?
Wbrew ogólnemu przekonaniu panele słoneczne nie są montowane tylko na dachach budynków. W przypadku instalacji fotowoltaicznej najważniejsza jest ekspozycja na promienie słoneczne oraz odpowiedni kąt nachylenia modułu, umożliwiający maksymalizację uzysku z fotowoltaiki. Czasami zacienienie dachu uniemożliwia standardowy montaż paneli, jednak na posesji znajduje się odpowiednie miejsce, aby powstała fotowoltaika na gruncie. Popularne stały się również wiaty fotowoltaiczne, czyli zadaszone miejsca parkingowe, składające się z paneli słonecznych.
– Materiał partnera