Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Do Polski nadciągają śnieżyce. To już ostatni dzwonek na zmianę opon

Dnia: wtorek 23 listopada 2021, Autor: Anna Zubek

Tegoroczna jesień nie przynosiła nam do tej pory akcentów zimowych. Śnieg pojawiał się jedynie w górach. Dziś natomiast pierwszy raz w tym sezonie krajobrazy zabieliły się na nizinach. O poranku niewielką pokrywę śnieżną zanotowano w Suwałkach. Nie jest to jednak nic dziwnego, bowiem jest to miejsce, które zimowej pogody doświadcza jako jedno z pierwszych, nie licząc oczywiście miejscowości podgórskich, takich jak np. Zakopane. Wygląda jednak na to, że koniec listopada i początek grudnia przyniesie do naszego kraju naprawdę solidne uderzenie zimowych warunków. Możliwe, że do końca miesiąca biało zrobi się w większości Polski. A co z naszym regionem?

Nadchodzącą zmianę pogody widać już na mapach satelitarnych i barycznych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Półwysep Iberyjski. W okolicach Majorki znajduje się centrum niżu, który w kolejnych dniach ruszy na północny wschód w kierunku Polski. Może się to wydawać bardzo dziwne, ale to ten ośrodek, który powstaje w jednym z cieplejszych miejsc w Europie, sprowadzi nam ulewy i śnieżyce. Układ nabierze wilgoci znad ciepłych wód Morza Śródziemnego, przez co stanie się bardzo wydajny opadowo.

Wpływ tego niżu odczujemy w piątek. Od jego dokładnego położenia zależy to, gdzie będzie padał deszcz, a gdzie śnieg. Na ten moment wygląda na to, że śnieg spadnie na wschodzie i w centrum oraz na Śląsku i częściowo w naszym regionie. Deszczowo natomiast powinno być na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, oraz przejściowo we wschodniej części naszego regionu. Małopolska znajdzie się zatem na granicy ulew i śnieżyc, więc sytuacja jest jeszcze niepewna.

Jeśli śnieg nie zawita w piątek, to w kolejnych dniach szansa na niego będzie wzrastać, bowiem przełom listopada i grudnia przyniesie spore ochłodzenie w całym kraju i w wielu miejscach solidne opady śniegu. Stanie się tak, ponieważ z południa nacierać będą kolejne ośrodki niżowe. Czeka nas więc pierwszy, ale naprawdę konkretny powiew zimy.

Kto jeszcze nie wymienił opon na zimowe, warto aby się pospieszył, bowiem taka pogoda z pewnością doprowadzi do sporych problemów komunikacyjnych. O wszystkich zmianach będę na bieżąco informował, warto więc częściej niż zwykle odwiedzać bloga.

Na mapce na dole zaznaczyłem kłębowisko chmur, które obecnie widoczne jest nad Hiszpanią i niebawem przyniesie nam solidne pogorszenie pogody.

Źródło mapy: meteoblue.com

No Comment.

Reklama

Partnerzy