
Dlaczego tak ważne jest to, aby polskie lasy pozostały w polskich rękach? Jaka jest kondycja naszych lasów? Na pytania tygodnia „Do Rzeczy” odpowiedział wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka.
Wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka zwrócił uwagę, że zarządzanie polskimi lasami przez polskich leśników jest gwarancją zachowania naszego dziedzictwa przyrodniczego.
W przyszłym roku Lasy będą obchodziły 100-lecie swojego funkcjonowania i przeszły cały cykl różnych zmian, które pokazują, że właśnie lasy w polskich rękach gwarantują nam to, że zachowamy to dziedzictwo, które mamy i które było wypracowywane przez całe pokolenia. Obecnie znajdujemy się w newralgicznym miejscu związanym z polityką unijną Zielonego Ładu, która próbuje podporządkować nasze zasoby, nasze doświadczenie pod decyzję administracji brukselskiej. Są to bardzo niebezpieczne rozwiązania, które mocno ingerują w nasze zasoby, ingerują w sposób gospodarowania tzw. hodowlę lasu, ingerują w definicje, które od lat są ukształtowane i którymi kierują się leśnicy.
– tłumaczył.
Mówiąc o kondycji polskich lasów wiceminister Siarka przytoczył dane o powierzchni oraz zasobach leśnych.
Zwiększyliśmy powierzchnie polskich lasów z 20% po II wojnie światowej do 30% na dzień dzisiejszy. W ciągu 2 ostatnich lat kupiliśmy w Polsce 6 tys. hektarów kolejnych gruntów do zalesień. Na tych gruntach oprócz powierzchni zwiększamy zasoby. Po wojnie mieliśmy 160 m3 drewna na 1 ha, tak dzisiaj jest to 291 m3. Są takie rejony w Polsce, gdzie na 1 ha mamy do 400 m3 drewna. To są potężne zasoby, które gwarantują nam, że kolejne pokolenia będą mogły korzystać z tego surowca, który traktujemy jako surowiec odnawialny i surowiec ekologiczny.
– podkreślił.
Wiceminister odniósł się również do inicjatywy obywatelskiej w obronie polskich lasów, pod którą podpisało się ponad 500 tys. Polaków.
Ta akcja w obronie polskich lasów była wielką mobilizacją. Jak pokazują badania, ponad 70% społeczeństwa absolutnie nie akceptuje takich rozwiązań, w których KE wkracza w obszar naszej własności, zarządzania również polskimi lasami. Mam nadzieje, że to, co zapisaliśmy i to, co uchwalił Sejm. wprowadzając do ustawy o lasach, będzie gwarancją, że zanim lasy w Polsce staną się tematem debaty unijnej, to najpierw ten temat będzie musiał być zaakceptowany na poziomie polskiego sejmu. Gwarantuje to ustawa. Jest to wielkie osiągnięcie całego społeczeństwa!
– zaznaczył Edward Siarka.
Obejrzyj cały materiał: WYWIAD Z WICEMINISTREM KLIMATU I ŚRODOWISKA EDWARDEM SIARKĄ