Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Ile wody i prądu zużywa zmywarka? Poznaj koszty eksploatacyjne urządzenia

Dnia: poniedziałek 15 sierpnia 2022, Autor: Maciej Zubek

Wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez zmywarki do naczyń, inni z kolei wciąż wierni są tradycyjnym metodom i wolą myć zastawę ręcznie. Czy to jednak aby na pewno kwestia wyłącznie preferencji? Nie jeden raz słyszałeś pewnie o zaletach eksploatowania zmywarki i oszczędnościach, jakie miałyby się z tym wiązać. Zatem jak jest w rzeczywistości? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Zmywarka a mycie ręczne – podstawowe informacje i różnice

Aby korzystanie ze zmywarki, którą kupisz np. na stronie https://www.sferis.pl/zmywarki-3348, miało sens, musisz uruchamiać ją dopiero wtedy, gdy jest pełna. Biorąc za przykład korzystającą z naczyń czteroosobową rodzinę, możemy stwierdzić, że konieczne będzie wykonanie jednego cyklu dziennie. Czasem wystarczy uruchomić urządzenie raz na 2 dni. Oznacza to, że oszczędzasz czas, który trzeba by poświęcić na co najmniej trzy sesje ręcznego mycia naczyń. Oprócz czasu oszczędzasz także mnóstwo wody oraz nie zużywasz dużych ilości środków czystości. Aby przeprowadzić jedno zmywanie z użyciem zmywarki, wystarczy pojedyncza tabletka czy kapsułka. Ważne jest też to, że zmywarka pobiera z sieci zimną wodę i podgrzewa ją samodzielnie. Tymczasem do ręcznego mycia naczyń korzysta się przede wszystkim z ciepłej wody, której pobór może kosztować Cię nawet 3 razy więcej.

Zużycie wody, prądu i środków czystości – zmywarka

Przyjmuje się, że standardowa zmywarka ze średniej półki cenowej podczas jednego cyklu pracy pobiera około 10 litrów wody. Aby określić średni koszt 1 m3 wody w Polsce, uwzględniliśmy ceny dla gospodarstw domowych obowiązujące w 5 polskich mniejszych i większych miastach. Wybraliśmy Kraków, Gdańsk, Rzeszów, Bydgoszcz oraz Toruń. Pod uwagę wzięliśmy cenę brutto doprowadzenia wody, jak i odprowadzenia ścieków. I w ten oto sposób obliczyliśmy średni koszt wykorzystania 1 m3 wody (1000 litrów), który w zaokrągleniu wynosi 12 zł. Przyjmując zatem, że na jeden cykl zużywa się około 10 litrów, to kosztuje to 12 groszy. Standardowa sesja codzienna gwarantująca usunięcie wszystkich zabrudzeń wiąże się ze średnim poborem energii na poziomie 0,8 kWh, więc kierując się obecnymi stawkami (0,80 zł/kWh), koszt jednorazowego mycia sięga 64 groszy. Doliczyć trzeba do tego koszt tabletek do zmywarki. Opakowanie proponowane przez jednego z powszechnie znanych producentów kosztuje w zaokrągleniu 60 zł i zawiera 100 sztuk. Koszt jednej kapsułki wynosi więc 60 groszy. 

Całościowy koszt jednego cyklu to zatem 1,36 zł. Przyjmując wersję z codziennym uruchamianiem zmywarki mamy do czynienia z miesięcznym wydatkiem sięgającym 41 zł. Na samym początku trzeba jednak zainwestować w urządzenie, a ceny tego typu sprzętów zaczynają się od około 1000 zł.

Mycie ręczne – koszty

Podczas mycia naczyń tradycyjną metodą zużywa się zdecydowanie więcej wody. Specjaliści przyjmują, że do umycia tej samej ilości kuchennego wyposażenia co w zmywarce potrzeba co najmniej 80 litrów wody, z czego około 50% stanowi wodę ciepłą, a więc droższą (przyjmijmy, że trzykrotnie). Zatem 40 litrów zimnej wody kosztuje 48 groszy, a 40 litrów ciepłej 1,44 zł. Całościowy wydatek na wodę w rozpatrywanym przypadku to 1,92 zł.

Koszty dotyczące zużycia środków myjących obliczyliśmy, przyjmując dawkowanie zalecane przez producentów (3 ml/ 5 l wody). Na 80 litrów wody potrzebujemy więc 48 ml, co przy średniej cenie popularnego środka na poziomie 6,70 zł/l kosztuje 32 grosze za jednorazowe mycie. Podsumowując, umycie tej samej ilości naczyń ręcznie kosztuje około 2,24 zł, co w ujęciu miesięcznym daje nam 67,2 zł.

Podsumowując, zmywarka jest o ok. 50% tańsza w eksploatacji, niż wynosi koszt mycia ręcznego. A do tego dochodzi jeszcze przecież oszczędność czasu i komfort użytkowania.

No Comment.

Reklama

Partnerzy