Adam Niedzielski konfa2

Minister Zdrowia przedstawił prognozy rozwoju czwartej fali COVID-19 w Polsce. Końcem września prognozują 1000 nowych zakażeń dziennie, a pod koniec października nawet 5 tys. Mimo to nie będą tworzone miejsca w szpitalach „na zapas”.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Kielcach, Adam Niedzielski przedstawił prognozowane przyrosty nowych przypadków COVID-19. Prognozowano, że końcem września ilość nowych dziennych przypadków może przekroczyć nawet 1 tys. Końcem października może to być nawet 5 tys. dziennych nowych przypadków. Mimo to, Minister Zdrowia zapowiada, że nie będą rezerwowane łóżka COVID „na zapas”.

- Jeżeli sytuacja będzie się pogarszała, to będziemy podejmować takie decyzje. Polityka rządu w tym zakresie jest konserwatywna. Nie chcemy zwiększać łóżek covidowych na zapas. Mamy świadomość tego, że normalnego leczenia w innych zakresach chorobowych też pacjenci potrzebują - zapewniał podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

Najgorsza sytuacja pod względem ilości zachorowań i osób hospitalizowanych wygląda w województwach lubelskim i podkarpackim. Tam jest też najmniej zaszczepionych osób. - Tam są wskaźniki ponad 30% zajętych łóżek. W całej Polsce jest to ok 20% - zaznacza Adam Niedzielski.

W trakcie konferencji prasowej minister zapowiedział także, że obostrzenia, które obowiązują do końca września zostaną najprawdopodobniej przesunięte na październik.

fot. archiwum