Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Jaki telewizor sprawdzi się najlepiej do salonu i dla miłośnika gier na konsoli? (mat. partnera)

Dnia: czwartek 8 grudnia 2022, Autor: Maciej Zubek

Wybór telewizora ma znaczenie. W końcu oglądanie programów może być świetną rozrywką. Nie można też zapomnieć o tym, że telewizor powinien pasować do aranżacji salonu i o ile jeszcze wtedy wybór nie byłby taki trudny, to gdy telewizor ma sprawdzić się także do gier, sytuacja się komplikuje. Jeżeli chcecie wiedzieć, jaki model wybrać, skorzystajcie z naszego poradnika. Wybór rozmiaru ma znaczenie, czyli jaka przekątna ekranu będzie najlepsza?

Wielkość ekranu należy dobierać pod kątem samego pomieszczenia. Jeżeli kupicie zbyt dużą matrycę i dobierzecie ją do małej kubatury salonu, to niestety Wasz wzrok szybko będzie się męczył. Do tego też będziecie musieli nadążać za zmieniającymi się kadrami, ale nie tylko wzrokiem, ale często i głową. W przypadku telewizorów np. mających 50 czy 55 cali zalecana odległość wynosi minimum 2 m. Można tutaj zastosować bardzo łatwe obliczenie. Otóż na każdy cal przekątnej ekranu przypada ok. 4–4,5 cm odległości. Zatem dla telewizorów o przekątnej 50 cali najlepsza odległość wynosi 2,1 m. Na pewno więc należy dobrać telewizor pod swój własny salon.

Rzecz jasna, kryterium wyboru na rozmiarze się nie kończy. Trzeba też wybrać odpowiednią technologię. OLED sprawdzi się w tym przypadku doskonale. Telewizory OLED znacząco różnią się od modeli LED. Takie telewizory nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, gdyż matryca składa się ze samoświecących pikseli. W przypadku mniejszych telewizorów lepiej postawić na technologię LED, w której zastosowano energooszczędne diody LED, co pozwala na lepsze kontrolowanie kontrastów, czy nawet kolorów. Najnowocześniejszą technologią jest QLED. W tym przypadku matryca podświetlana jest nie tylko diodami LED, ale także specjalnymi panelami z kropkami kwantowymi. 

Jakie podświetlenie matrycy wybrać? 

Na pewno duże znaczenie ma sposób podświetlenia matrycy. I na tym etapie warto wiedzieć, że najbardziej energooszczędny jest telewizor, który został wyposażony w podświetlenie krawędziowe EDGE LED. Doskonałym wyborem jest na pewno Sony Bravia 55 cali. Direct LED jest z kolei mniej energooszczędny. Dostępne są też Dual LED, które posiadają podświetlenia podzielone na dwie strefy, a dokładnie na ciepłą i na zimną. Alternatywą dla tych rozwiązań jest Full ARRAY LED, gdzie dochodzi do naprzemiennego rozjaśniania i ściemniania poszczególnych stref obrazu.

Kolejnym ważnym aspektem jest rozdzielczość. Bardzo często wybiera się rozdzielczość Full HD, a więc jest to rozdzielczość na poziomie 1920 x 1050 pikseli. Tutaj dobrze sprawdzi się Sony Bravia 55, który swoją drogą jest też telewizorem, który spełni oczekiwania miłośników gier. Można też zdecydować się na jeszcze wyższą rozdzielczość, czyli 4K UHD, która wynosi 3840 x 2160 pikseli. Najbardziej zaawansowany technologicznie jest obraz 8K UHD, gdzie rozdzielczość wynosi 7680 x 4320 pikseli. Modele 8K są zdecydowanie najdroższe, ale od razu trzeba wiedzieć, że to rozwiązanie sprawdza się w przypadku największych telewizorów, a więc takich, które mają znacznie powyżej 50 cali, choć na pewno gracze byliby efektem wizualnym zachwyceni. Jeżeli szukacie bardziej ekonomicznego, ale też naprawdę dobrego telewizora, to dobrze sprawdzi się telewizor Sony Bravia 55 cali. 

Ile powinna wynosić częstotliwość odświeżania ekranu? 

Częstotliwość odświeżania ekranu to liczba klatek, które w ciągu jednej sekundy wyświetla telewizor, a więc im odświeżanie ekranu jest szybsze, tym oczywiście jakość jest lepsza. Jeżeli telewizor służy Wam głównie do oglądania seriali, filmów czy programów, to wystarczy postawić na standardowe odświeżenie wynoszące 60 Hz. Ale sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej w przypadku telewizorów, które mają służyć do oglądania sportu czy grania. W takiej sytuacji należy zdecydować się na odświeżanie na poziomie 100 Hz. Telewizory Sony 55 cali rzeczywiście są dobrej jakości i bez problemu znajdziecie takie, które posiadają odświeżenie na poziomie 100 Hz. Zyskacie wtedy płynny obraz bez zakłóceń. 

Jaki system operacyjny wybrać? 

Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na system operacyjny. Tutaj macie wiele możliwości, jednak prawda jest taka, że największą dostępność aplikacji macie na systemie Android TV, który ma prosty i przyjazny interface. TV Sony są wyposażone właśnie w taki system.                    

Miron 16.12.2022
| |

ja pod konsolę polecam telewizory z TCL, swój 65-calowy TCL kupiłem na promocji w media expert

Grażyna 18.12.2022
| |

Ja kupiłam mamie telewizor TCL jakiś czas temu, polecono mi go w media expert, teraz myślę czy sobie nie zmienię na taki sam, wszystko pięknie działa, QLED jak żyleta

Reklama

Partnerzy