Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Kadeci na Fieldorfiadzie – kurierskim szlakiem przez zieloną granicę

Dnia: czwartek 21 września 2023, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG – RABA WYŻNA. Przez Wójta Gminy Raba Wyżna i Komitet Organizacyjny kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu zostali zaproszeni na I FIELDORFIADĘ PRZEZ ZIELONĄ GRANICĘ – SZLAKIEM KURIERSKIM „SZKOŁA”. Wydarzenie organizowane w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, także dla upamiętnienia działań konspiracyjnych w okresie okupacji w latach 1939–1945 – odbyło się w sołectwie Bukowina-Osiedle, na terenie gminy Raba Wyżna.

Jednym z punktów programu Fieldorfiady było grupowe i indywidualne  konspiracyjne przekraczanie zielonej granicy na szlaku „Szkoła”, strzeżonej przez żołnierzy Grenzschutzu i Hlinkowej Gardy. Rekonstrukcja ta była wspaniałą okazją, aby przybliżyć bohaterską walkę o wolność mieszkańców Podhala, Orawy i Słowacji oraz oddać im zasłużony hołd. Odtworzenie wydarzeń na szlaku „Szkoła” –   jednej z najbardziej ruchliwych tras kurierskich  na terenie Gorców i Beskidu Orawsko-Podhalańskiego – odsłoniło przed uczestnikami także walory i piękno tego regionu.

Kadeci ochoczo wzięli udział w ciekawie zaplanowanym przedsięwzięciu. W porozumieniu z organizatorami, pod okiem instruktora strzelania, Małgorzaty Kupczyk, zorganizowali punkt strzelecki gdzie członkowie drużyn przekraczających „zieloną granicę” celowali do tarcz. Wyniki przekazywane były na bieżąco do sędziów zawodów.

Kadeci wystawili także poczet sztandarowy, który – przy poczcie sztandarowym Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz poczcie Ochotniczej Straży Pożarnej z Raby Wyżnej – brał udział w części oficjalnej. Kadeci wystawili także dwie drużyny do gry terenowej.

W części oficjalnej udział wzięli: Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz gen. bryg. SG Stanisław Laciuga; przedstawiciele władz województwa, powiatu, gminy i inni goście.

Uroczystości towarzyszyły: pokaz sprzętu wojskowego, rekonstrukcja wydarzeń na granicy z okresu II wojny światowej organizowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych, wystawy regionalne, specjały przyrządzone przez koła gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości i wiele innych atrakcji.

Kadeci wystawili dwa zespoły, które miały przekroczyć „zieloną granicę”. Jeden z nich dotarł na miejsce, tzn. wykonał po drodze wszystkie zadania, bezbłędnie odpowiadał na pytania w poszczególnych punktach kontrolnych, przekroczył graniczną linię, dotarł do celu i co najważniejsze – dostarczył meldunek. Natomiast drugi zespół został zatrzymany na granicy przez Grenzschutz.

Najważniejszą sprawą w tych terenowych działaniach było uczczenie kurierów, którzy w okresie okupacji hitlerowskiej z meldunkami, radiostacjami, pieniędzmi i innymi rzeczami przekraczali granicę. Gdy tylko zostali oni zatrzymani przez Grenzschutz  – oczywiście przypłacali to życiem.

Pieśni wojskowe śpiewane w drodze powrotnej do Nowego Targu świadczyły, jak bardzo przypadła kadetom do gustu taka forma upamiętnienia wojennych bohaterów z „zielonej granicy”.

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy