Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Kiedy smycz? Kiedy szelki?

Dnia: wtorek 1 marca 2022, Autor: Maciej Zubek

Jednym z podstawowych akcesoriów, jakich potrzebować będziemy do opieki nad psem, jest smycz. Oprócz tego musimy dobrać do niej obrożę lub szelki. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników, dlatego warto poznać plusy i minusy obu produktów.

Szelki dla psa – na co zwrócić uwagę?

Wybierając smycze i szelki dla psa powinniśmy kierować się materiałem z jakich zostały one wykonane, a także dopasowaniem ich do rozmiarów naszego pupila. Pierwotnie szelki używane były w przypadku psów zaprzęgowych, bo pozwalały na równomierne rozłożenie siły na ciele zwierzaka, a tym samym wykorzystanie jej w pełni. W sklepach zoologicznych znajdziemy różne rodzaje szelek. Te zapinane od góry (typu guard) są wygodne dla czworonoga, ale mogą powodować duże obciążenie nadgarstków i łokci opiekuna, jeśli pupil ma tendencję do ciągnięcia smyczy. W szelkach typu easy walk jeden z pasków przechodzi przez przedpiersie psa. Dzięki temu czworonóg próbujący ciągnąć smycz odczuwa nacisk na klatkę piersiową i musi odwrócić się w stronę właściciela, co pozwala na jego większą kontrolę. Wybierając szelki musimy dobrze dopasować je do rozmiarów psiaka. W przypadku mniejszych zwierząt odpowiednie będą modele o cieńszych paskach. Większe i masywniejsze czworonogi warto zaś wyposażyć w solidniejsze szelki.

Wady i zalety obroży

Obroże mogą różnić się między sobą nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, kolorem czy grubością, ale również rodzajem zapięcia. Popularne skórzane obroże dla psów są trwałe, mogą jednak być zbyt ciężkie dla szczeniaków lub psów małych ras. W ich przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele wykonane z lekkich tworzyw sztucznych. Jeśli zaś chodzi o rodzaj zapięcia, to mamy do wyboru dwa rozwiązania – klamry lub zatrzaski. Pierwsze z wymienionych polecane są dla silniejszych psów, które potrafią mocno pociągnąć smycz. W ich przypadku zatrzaski z możliwością regulacji poprzez przesuwanie na obroży czasem się luzują, a wówczas istnieje ryzyko, że czworonóg zdejmie obrożę i pozostanie bez jakiejkolwiek kontroli. Najsolidniejsze są zapięcia metalowe, jednak u małych zwierząt i psów uczulonych na ten materiał lepiej sprawdzi się plastik. Zakładając obrożę musimy ją dobrze dopasować w taki sposób, aby przylegała do szyi, ale znajdowała się dosyć nisko – w przeciwnym razie będzie uciskała tchawicę i krtań.

Co wybrać – szelki czy obrożę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo wiele zależy od samego psa oraz od rodzaju aktywności podczas wspólnych spacerów. Szelki doskonale sprawdzają się podczas biegania czy tropienia. Będą one odpowiednie także dla psów o krótkiej szyi, u których obroża powodowałaby nieprzyjemny ucisk. Obroża zapewnia z kolei większą kontrolę nad zwierzakiem, dlatego zalecana jest w przypadku szczeniaków i psów z tendencją do ciągnięcia oraz ze skłonnością do agresji. Rozsądnie jest mieć zarówno obrożę, jak i szelki – dzięki temu możemy je wymieniać zależnie od potrzeb. Tego typu akcesoria dla psów na spacer i wiele więcej znajdziesz w sklepie Zoopers.

No Comment.

Reklama

Partnerzy