Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Kładka na potoku Młyniska i dojazd przy Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem prawie gotowe

Dnia: piątek 17 listopada 2023, Autor: Redaktor

Kolejna inwestycja Powiatu Tatrzańskiego dobiega końca. Chodzi o realizację zadania pn.: „Budowa kładki pieszo – jezdnej na potoku Młyniska wraz z dojazdami przy Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem”.

Na wykonanie zadania podpisana została umowa z Firmą Budowlano – Usługową ECO-STAN z siedzibą w Białym Dunajcu. Całkowity koszt zadania wynosi 1 450 000,00 zł, w tym uzyskane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wynosi 1 377 500,00 zł.

W ramach zadania wykonano roboty budowlane polegające na rozbiórce istniejącej kładki dla pieszych i budowie nowej kładki pieszo – jezdnej, która zapewni bezpieczne dojście i dojazd do Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem od strony ul. Kasprusie.

Kładka pieszo – jezdna została zaprojektowana na obciążenia klasy C tj. 30 ton, a więc umożliwia przejazd nie tylko dla pracowników szkoły, nauczycieli i pozostałych osób indywidualnych, ale również dla służb ratowniczych i pojazdów komunalnych obsługujących budynki szkoły.

To jest pierwszy etap większej inwestycji. Następnym etapem będzie budowa dodatkowego budynku dla szkoły budowlanej, w którym znajdą się warsztaty, aula, dodatkowe sale lekcyjne – mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański.

Starostwo powiatowe w Zakopane, jako organ prowadzący dla Zespołu Szkół Budowlanych, ma już gotową koncepcję budowy w trzech wariantach.

Obecny budynek szkoły jest zabytkowy, jest w rejestrze zabytków. To jest jedna z najstarszych szkół technicznych w Polsce. Tego budynku nie można przebudować, rozbudować, nawet trudno go dostosować do wymagań współczesności. Na zamontowanie zwykłego gniazdka trzeba mieć zgodę konserwatora zabytków – mówi starosta tatrzański.

Ale z drugiej strony to miejsce jest niezwykle cenne. To jest cała ta 150-letnia tradycja zakopiański budowlanki i Szkoły Przemysłu Drzewnego. I trudno tą tradycję przenosić dzisiaj w inne miejsce, na obrzeża Zakopanego. Skoro nie można już w tym starym budynku nic zrobić, dobudujemy drugi obiekt, który uzupełni te funkcje, których w starym budynku brakuje.

Zanim jednak prace budowlane się rozpoczną, konieczne są uzgodnienia ze służbami ochrony zabytków. Konieczna jest także zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Mam nadzieję, że w następnych latach będziemy postępować dalej – dodaje starosta.

Starostwo Powiatowe w Zakopanem/fb

No Comment.

Reklama

Partnerzy