Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Klasy mundurowe z Małopolski – na Dniu Otwartym Komendy Wojewódzkiej Policji

Dnia: niedziela 8 października 2023, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG – KRAKÓW. Uczniowie klas o profilu mundurowym z kilku małopolskich szkół średnich wzięli udział w „dniu otwartym” Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Spotkanie, które otworzył Komendant Wojewódzki Policji – nadinsp. Michał Ledzion, odbyło się na terenie Oddziału Prewencji.  By spotkać się z młodzieżą, przybył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W dniu otwartym uczestniczyła również delegacja policjantów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Gospodarze przygotowali dla młodzieży szeroką paletę atrakcji, począwszy od pokazu sprzętu poprzez punkty, w których można było poznać podstawy policyjnej pracy. Miało to wszystko zachęcać uczniów do wstąpienia w szeregi Policji.  

Wojewoda mówił do uczniów w mundurach:   – Bardzo dziękuję funkcjonariuszom za codzienne wzorowe wypełnianie obowiązków, ale w tej naturalnej sztafecie pokoleń potrzebni są kolejni nowi bohaterowie, którzy będą niczym strażnik z Teksasu pilnowali porządku na ulicach naszych miast, wiosek, którzy będą dbali o to, aby w Małopolsce było jeszcze bezpieczniej. Patrząc na was młodzi, drodzy przyjaciele, jestem przekonany, że to właśnie z klas mundurowych z Małopolski będzie kolejny duży nabór do Małopolskiej Policji. (…) Z jednej strony to przywilej, ale także obowiązek służenia Polsce. Dzisiaj Małopolska Policja jest dumą i chlubą naszego regionu. W tak wielu przypadkach od momentu popełnienia wykroczenia czy przestępstwa mija bardzo krótki czas do ujęcia sprawcy. Jesteście formacją niezwykle profesjonalną i skuteczną. Dziękuję każdemu z funkcjonariuszy za wzorowo wypełniane obowiązki.

Po oficjalnych powitaniach przyszedł czas prezentację  pracy małopolskich policjantów. Na plac apelowy wmaszerowała kompania honorowa OPP w Krakowie, której członkowie dali pokaz musztry paradnej.  Następnie zgromadzeni byli świadkami dynamicznego zatrzymania przy użyciu siatki obezwładniającej „podejrzanych” uciekających samochodem.  

W dniu otwartym Oddział Prewencji Policji zamienił się w pełną atrakcji przestrzeń, w której młodzież, nauczyciele oraz zaproszeni goście mogli znaleźć najbardziej interesujące ich stoiska tematyczne.  Tłumy młodych osób zatrzymywały się na dłużej przy stanowisku przygotowanym przez wydział Doboru i Szkolenia, gdzie można było poznać procedury rekrutacji do Policji oraz warunki przyjęcia do służby.

Swoje stoisko wystawili  także policjanci z wydziału prewencji oraz ruchu drogowego KWP. Oprócz dostępnych ulotek oraz tematycznych gadżetów, uczniów witała policyjna maskotka – inspektor Wawelek, a chętni mogli usiąść na policyjnym motocyklu. 

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko laboratorium kryminalistycznego, przy którym można było dowiedzieć się, na czym polega daktyloskopowanie oraz zabezpieczanie niektórych śladów.  Niecodziennym widokiem witało stoisko historii Policji – tutaj  przedwojenni policjanci opowiadali o początkach Policji, o kobietach – funkcjonariuszkach, o zasadach pełnienia służby w tamtych czasach. 

Na uczniów czekali również policyjni kontrterroryści, którzy prezentowali swoje uzbrojenie oraz pojazdy wykorzystywane w służbie. W policyjnej sali gimnastycznej funkcjonariusze przygotowali tor przeszkód, na którym można było spróbować swoich sił w teście sprawności fizycznej.  Policjanci przygotowali także ekspozycję sprzętu, którego używają w codziennej służbie. Uczniowie zapoznali się z bronią palną i środkami przymusu bezpośredniego. 

Wydział Sztab Policji KWP w Krakowie przygotował również drony. Główne atrakcje to m.in. ekspozycja floty policyjnego sprzętu transportowego oraz sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia.  Przy stanowisku Wydziału Ruchu Drogowego młodzież miała okazję zobaczyć m.in. symulację wypadku drogowego oraz zaobserwować, jak wygląda jego prawidłowe zabezpieczenie, a także jak należy poprawnie udzielać pierwszej pomocy.  Wydział Prewencji zaprezentował m.in. pokaz tresury psów policyjnych.  

Uczestnicy dnia otwartego mieli możliwość porozmawiania  z Komendantem Wojewódzkim Policji w Krakowie nadinsp. Michałem Ledzionem, który opowiedział o specyfice służby, zachęcając ich równocześnie do wstąpienia w szeregi małopolskiej Policji.  „Dni otwarte” zorganizowali policjanci Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz funkcjonariusze Oddziału  Prewencji Policji. Dzień Otwarty „Poznaj nas! IV Małopolskie spotkanie z mundurem – Policja 2023”, był niepowtarzalną okazją do przekonania młodzieży, jak ciekawa i urozmaicona jest służba w Policji.  

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy