Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Kolejny stopień szkolenia taktyczno-wojskowego

Dnia: niedziela 16 kwietnia 2023, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG.  Zaraz po Świętach Wielkanocnych kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży udali się na obóz szkoleniowy do Niedzicy. Tam pod okiem instruktorów osiągnęli kolejny stopień w szkoleniu taktyczno-wojskowym. Szkolenia prowadzili instruktorzy taktyki i techniki interwencji, szkolenia bojowego oraz technik ratownictwa klasycznego, speleo i ratownictwa z powietrza. 

Na początku roku szkolnego kadeci odbyli kurs podstawowy. Teraz był to kurs w stopniu zaawansowanym. Jego program obejmował szkolenie teoretyczne i praktycznie. Właśnie szkolenie praktyczne pozwoliło nabyć nowe umiejętności i dostarczyło mocnych wrażeń. W zakres tego szkolenia wchodziły elementy jak niżej: 

– taktyka wspólna formacji wojskowych i policyjnych

– specjalistyczne techniki linowe wykorzystywane w formacjach mundurowych 

– taktyka specjalna w terenie zurbanizowanym z elementami technik policyjnych

– rozpoznanie i zasady walki ogniowej, organizacja i dowodzenie zespołem bojowym 

– dywersja sabotaż-taktyka i organizacja ruchu oporu, konspiracja 

– wybrane elementy SERE  (Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka)

– taktyczna obsługa broni, wyjście spod zagrożenia bronią. 

Elementów szkolenia – o nazwach, które niewiele mogą powiedzieć laikom – było oczywiście więcej. Instruktorzy przeprowadzali zajęcia zarówno w dzień, jak  i nocą. 

Szkolenie uwieńczyły stosowne certyfikaty, które podczas rekrutacji do poszczególnych służb mundurowych przyniosą dodatkowe punkty. Takie świadectwo nie oznacza, że kadeci posiedli nadzwyczajne umiejętności. Przed nimi następne szkolenia, kolejne wtajemniczenia związane z przygotowaniem specjalistycznych służb mundurowych.  Już we wrześniu czeka ich następny cykl takich ćwiczeń – tym razem w Bieszczadach. W program przyszłego roku szkolnego wpisane jest szkolenie przygotowujące do skoków spadochronowych.

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy