Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Koncert Pasyjny w Rabie Wyżnej

Dnia: poniedziałek 10 kwietnia 2023, Autor: Maciej Zubek

W kościele parafialnym w Rabie Wyżnej z koncertem pasyjnym „Stabat Mater Dolorosa” wystąpiła Natalia Rubiś śpiewaczka operowa, rodowita rabianka, występującą na scenach międzynarodowych oraz w  teatrach operowych i większości filharmonii w Polsce.

Obok Natalii zaśpiewała Kinga Brandys-Wójciak (mezzosopran)-także rodowita rabianka, dzisiaj ożywiająca sferę muzyczną i kulturalną Rabki-Zdroju. Śpiewaczkom towarzyszył kwartet smyczkowy Filharmonii Częstochowskiej NONA. Koncert był piękną modlitwą Wielkiego Tygodnia wprowadzającą obecnych w  Święte Triduum Paschalne.

Podczas koncertu usłyszeliśmy „Arię na strunie G”  Jana Sebastiana Bacha i „Adagio” Tomasa Albinoniego w wykonaniu kwartetu smyczkowego Filharmonii Częstochowskiej NONA, który również akompaniował utworom wykonywanym przez solistki.  W utworze Alessandro Stradelli „Pieta Signore” wystąpiła Natalia Rubiś, a Kinga Brandys-Wójciak zaśpiewała „Erbarme dich, mein Gott” (Zmiłuj się nade mną, Mój Boże, przez wzgląd na me łzy…”) z pasji św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha. Tego wieczoru zabrzmiały również pieśni maryjne „Matki człowieczej lament” (dzieło nieżyjącej już Joanny Kulmowej, autorki słów, i Edwarda Pałasza, kompozytora) oraz „Ave Maryja” Michała Lorenca.  Zwieńczeniem koncertu była wykonana przez Natalię i Kingę 12 częściowa średniowieczna sekwencja Stabat Mater Pergolssiego. Utwór złożony z arii i duetów opisujący cierpienia Maryi patrzącej na męki i śmierć Jezusa Chrystusa.

fot. Robert Łajka

No Comment.

Reklama

Partnerzy