Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Ks. Piotr Worwa – nowotarżanin: – Płonął nasz kościół…

Dnia: wtorek 21 grudnia 2021, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG – UKRAINA. Brzuchowice – mała miejscowość pod Lwowem, dawne kresowe uzdrowisko. Część etnicznie i religijnie różnorodnej społeczności stanowią potomkowie polskich zesłańców oraz wywiezionych w głąb Rosji po sowieckiej agresji na Polskę i podczas II wojny. W 2012 roku powstała tam rzymskokatolicka parafia pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Boże Narodzenie społeczność wiernych miała już świętować w budowanym od pięciu lat kościele. 3. grudnia spłonął dach świątyni i hełm wieży.

W tej chwili wiadomo, że zarzewiem mogły być iskry, które podczas prac spawalniczych padły na styropian. Pożar najpierw próbowali gasić robotnicy, potem przez dwie godziny działało 40 strażaków i pogotowie ratunkowe. Ludzie nie ucierpieli, ale ogień strawił więźbę i dach spadł do środka. A razem z dachem – drewniane kasetony pokrywające strop. Jaki jest stan zalanych wodą murów i dzwonnicy, okaże się dopiero wiosną.

Brzuchowice od Nowego Targu dzieli ok. 400 kilometrów. Ale łączy bardzo wiele. Proboszczem parafii jest ks. Piotr Worwa, nowotarżanin, pallotyn, który wyszedł z rodzimej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Co najmniej dwa razy do roku, systematycznie, odwiedza on rodzinne miasto, opowiadając o swojej misyjnej pracy na Ukrainie. Jeździł też po wielu miejscowościach w Polsce, głosząc kazania i zbierając ofiary na budowę kościoła. Wsparcia nowotarżan doświadczał wielekroć. 

 – Parafia jest bardzo mała, ale cieszyliśmy się, że wzrasta – mówi ks. Piotr. – Każdego roku przeżywaliśmy chrzest jednego dziecka. W przyszłym roku też będzie jedno dziecko ochrzczone. Wzrastała również liczba nowych parafian. Brzuchowice to miejscowość, która cały czas się rozbudowuje. Ma około ośmiu tysięcy mieszkańców. Nasza parafia liczy ok. 100 osób. Ostatnio pojawiło się dużo nowych. Większość mieszkańców jest greckokatolickiego wyznania, dużo jest też prawosławnych. Bardzo wielka liczba nie jest związana z żadną z tych konfesji, jednak często szuka wsparcia, również u nas. Nawet z ciekawości ludzie do kościoła zachodzili, pomodlić się. Z czasem coraz częściej widziałem te twarze. Może to przyszli parafianie – nie wiadomo… Parafia jest w większości pochodzenia polskiego. Wiele osób z tych rodzin rozmawia po polsku, nawet w domach. Uczą się w polskich szkołach we Lwowie. Wspiera nas też wielu mieszkańców Brzuchowic, którzy musieli wyjechać w ’46 roku. Przyjeżdżają, odwiedzają. Jest tam też stary cmentarz z bardzo wieloma polskimi grobami. Staramy się też w miarę możliwości dbać o te groby.  

Zanim w 2016 roku rozpoczęła się budowa kościoła, parafialna wspólnota korzystała z pomieszczenia w domu rekolekcyjno-wypoczynkowym księży pallotynów.

– Od 2014 roku, od poświęcenia ziemi pod budowę kościoła, cały czas wspierała nas parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu – wspomina proboszcz „od św. Teresy” pod Lwowem. – Bardzo wielu nowotarżan włączyło się w budowę kościoła, wciąż doświadczałem wsparcia i pomocy. Od dwóch lat już, codziennie, była sprawowana Msza w dolnym kościele, a centralna jego część, górna, była wykańczana. W tym roku udało się zrobić drewniane kasetony, obicia dachu. Pomalowane były ściany. Mieliśmy nadzieję, że Boże Narodzenie uda się już przeżyć w nowym kościele. Stało się jednak inaczej. 3. grudnia wybuchł pożar.

Podczas akcji gaśniczej zalany został również dolny kościół – miejsce sprawowania Mszy. Wspólnota musiała wrócić do kaplicy w domu księży pallotynów. Pozbawione dachu mury zostały przykryte brezentem, żeby uniknąć dalszych zniszczeń.

– Szkody są szacowane na ok. milion zł, ale czas pokaże, co dalej będzie… – informuje ks. Piotr. – Tak się, jeszcze wspomnę, złożyło, że 22. października uległem wypadkowi i dziś już wiem, że uniknąłem śmierci w jakiś cudowny sposób.  Wówczas bardzo wiele osób modliło się za mnie – również z tej parafii, za co chcę im serdecznie podziękować. Po miesiącu mojego leczenia stała się druga tragedia i znów muszę prosić o pomoc – wsparcie modlitewne, ale i pomoc w ponoszeniu kosztów.

Zbiórkę na rzecz odbudowy kościoła w Brzuchowicach prowadzili w minioną niedzielę Rycerze Kolumba, spotykając się z dużym współczuciem dla wiernych z Brzuchowic i ofiarnością wiernych. Rycerze planują również – ale nie wcześniej niż na wiosnę – ekspercką pomoc w ocenie stanu murów świątyni po pożarze. Datki na odbudowę można wpłacać na specjalne konto:

Konto Budowy Kościoła

(PKO Bank Polski)

75 1020 1127 0000 1202 0234 4307

POMOST PALLOTYŃSKIE DZIEŁO POMOCY DLA KATOLIKÓW NA WSCHODZIE

UL. WILCZA 8, ZĄBKI

Filmową relację TV Kurier Lwowski o tym nieszczęśliwym wydarzeniu można obejrzeć tutaj:

Fot. Parafia pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Brzuchowicach na Ukrainie

No Comment.

Reklama

Partnerzy