Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Mamy dość patologii w Starostwie Powiatu Tatrzańskiego – Dumni Podhalem prezentują program wyborczy

Dnia: czwartek 4 kwietnia 2024, Autor: Maciej Zubek

Gwarancją braku zmian, niekompetencji i niedotrzymywaniu terminów w Starostwie jest wybór tej samej ekipy rządzącej Starostwem Powiatowym od lat. Mamy tego dość!” Młodzi liderzy komitetu Dumni Podhalem apelują o przewietrzenie niczym wiatr Halny obecnego składu Rady Powiatu.

Red. Co skłoniło was do startu w wyborach?

Andrzej Skupień: Mamy dość traktowania mieszkańców naszego regionu jak obywateli drugiej kategorii. Nie może być tak, że nasi mieszkańcy czekają na pozwolenie na budowę rok czy dwa, podczas gdy przyjezdni dostają je praktycznie od ręki. Takich patologii do rozwiązania w Starostwie jest wiele. Pora na zmiany!

Red. Czego brakuje obecnej radzie? Co chcielibyście wnieść?

Andrzej Skupień: Przede wszystkim brakuje równej reprezentacji przekroju społeczeństwa. Nie może być tak, że rządzi nami rada, w której średnia wieku znacznie przekracza 60 lat. Z całym szacunkiem do obecnych radnych, ale nie są oni na bieżąco w obecnych trendach. Istnieje wiele wyzwań oraz wiele niebezpieczeństw w social mediach, sztucznej inteligencji itd. Brakuje nam świeżego, młodego spojrzenia. Wizji regionu, w którym chcemy wszyscy mieszkać, wychowywać dzieci oraz spędzić starość. Nasz komitet jest „najmłodszy”, bo pod względem średniej wieku kandydatów oscyluje w okolicy 35-37lat. Chcielibyśmy, żeby wizja przyszłości regionu naszego młodego pokolenia, z którym wiążemy swoją przyszłość była słyszalna w przyszłej kadencji rady powiatu.

Red. Skąd wasza nazwa? Z czego tak naprawdę jesteście „Dumni”?

Szymon Tarka: „Dumni Podhalem” jesteśmy wszyscy. Jedni z nas dumni są z krajobrazu, inni z pochodzenia, jeszcze inni z kultury. Każdy z nas znalazł się na liście wyborczej z innego powodu, ale scala nas miłość do regionu, chęć wzięcia odpowiedzialności za losy i kierunek naszej wspólnej przyszłości. Dla tych, którzy nie czują tej dumy, którą utracili lub nigdy jej nie odczuwali, chcemy pokazać piękno regionu, piękno samorządności, chęci wspólnego działania, które zawsze jednoczy. Czas postawić na młodych, energicznych ludzi, którzy nie boją się wyzwań i są otwarci na tworzenie projektów o randze regionalnej we współpracy przede wszystkim z lokalnymi gminami wchodzącymi w skład powiatu, ale również z Sejmikiem, na szczeblu Centralnym oraz ze Środkami Europejskimi.

Red. Z jakim programem stajecie do walki wyborczej?

Szymon Tarka: Chcemy przede wszystkim zmiany, nie tylko personalnej na stanowisku starosty, ale także otworzenie się na potrzeby społeczności lokalnej. Nasze postulaty możemy streścić w czterech punktach:

 1. Audyt urzędu i stanowisk

Chcemy umożliwić załatwienie większej ilości spraw przez internet oraz dokonać weryfikacji na stanowiskach kierowniczych, w szczególności w wydziale budownictwa.

 1. Rozwój transportu publicznego

Należy przeciwdziałać wykluczeniu transportowemu ludzi starszych oraz tych, co nie posiadają własnego środka transportu. Każdy powinien mieć możliwość dojazdu do szkoły, do lekarza, na zakupy czy załatwienia spraw w mieście powiatowym – Zakopanem.

 1. Młodzieżowa rada powiatu oraz Budżet obywatelski

Stworzymy młodzieżową radę powiatu, która będzie ciałem doradczym zwykłej rady. Chcemy przeznaczyć też niewielką część budżetu na projekty lokalne, które mógłby zgłosić każdy mieszkaniec. W drodze głosowania mieszkańców wszystkich gmin raz na rok wybieralibyśmy jeden projekt, który zrealizuje Starostwo.

 1. Naukowa przyszłość regionu

Wprowadzimy lekcje fakultatywne z kultury góralskiej w ramach języka polskiego oraz z teorii muzyki na zasadach współpracy z gminami i szkołami. Chcemy doprowadzić długofalowo do uznania gwary góralskiej jako oficjalnego języka regionalnego w Polsce. Docelowo możliwość zdawania matury z języka góralskiego oraz stworzenia instytutu polonistyki. Zbudujemy także podwaliny do ustanowienia instytutu psychologii sportu.

Red. Dlaczego warto oddać głos właśnie na komitet „Dumni Podhalem”?

Zbigniew Skupień: To co od lat dzieje się w Starostwie każdy z nas widzi. Wszyscy mamy w rodzinach osoby, które napotkały na mur bezsilności w załatwianiu spraw urzędowych. Przykłady można mnożyć, niedotrzymywanie ustawowych terminów to standard. Może potrzeba trochę więcej dobrej woli? Mówimy ‘NIE’ szkalowaniu górali, tendencyjnym artykułom oraz tworzeniu wątpliwie artystycznych produkcji niezgodnych z prawdą. Chcemy pomóc też właścicielom koni z Bukowiny i okolic, aby byli godnie traktowani. Zawód fiakier był wykonywany na Podhalu od pokoleń, zawsze cieszył się poszanowaniem ludzi i tak powinno być obecnie. My ofiarujemy siebie – ludzi, którzy nie idą do rady dla polityki, ale dla dobra regionu. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby nie zawieźć waszego zaufania.

„Dumni Podhalem” to oddolna, bezpartyjna inicjatywa mieszkańców Powiatu Tatrzańskiego stworzona przez lidera tego ugrupowania Andrzeja Skupnia. Celem ugrupowania jest wprowadzenie nowych radnych do Rady Powiatu Tatrzańskiego. Reprezentowaliby oni cały przekrój społeczny Skalnego Podhala, z uwzględnieniem głosu młodego pokolenia, którego obecnie brakuje w trwającej kadencji rady. Komitet postuluje odcięcie się samorządu od ‘polityki partyjnej’.

Liderami list są:

Okręg nr 1 – Zakopane – Andrzej Skupień, 31 lat, absolwent czterech uczelni (w tym jednej francuskiej), od 9 lat audytor IT, były kandydat do Sejmu RP (~13 000 głosów w 2019 roku), Sejmiku woj. Małopolskiego oraz Parlamentu Europejskiego. Międzynarodowy sędzia sportowy. Doktorant. Wolontariusz Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, w której przez dwa lata współtworzył zespół musicalowy wystawiający przedstawienia teatralne. Środki z tych przedstawień były w całości przeznaczane na protezy dla dzieci po amputacjach.

Okręg nr 2 – Bukowina Tatrzańska – Zbigniew Skupień, 55 lat, przedsiębiorca, właściciel pensjonatu, hodowca i wielbiciel koni. Zaangażowany w obronę hotelarzy, restauratorów oraz innych przedsiębiorców z naszego regionu. Filantrop oraz aktywny działacz sportów zimowych.

Okręg nr 3 – Poronin, Kościelisko, Biały Dunajec – Szymon Tarka, 26 lat, nauczyciel, muzyk, krzewiciel kultury i filozofii gór Józefa Tischnera. Pomysłodawca i główny autor programu wyborczego „Dumni Podhalem”.

Pełne listy:

Okręg 1 Zakopane:

 1. Andrzej Skupień
 2. Piotr Sowiński
 3. Wojciech Skupień
 4. Bartłomiej Chyc
 5. Zofia Bobak
 6. Adam Pawlikowski
 7. Weronika Pępkowska
 8. Marta Kozicka-Zacharko

Okręg 2 Bukowina Tatrzańska:

 1. Zbigniew Skupień
 2. Anna Guzik
 3. Halina Czernik
 4. Maciej Pępkowski

Okręg 3 Poronin, Kościelisko, Biały Dunajec:

 1. Szymon Tarka
 2. Bartłomiej Bobak
 3. Angelika Leśnik-Barglik
 4. Mateusz Łacek
 5. Jakub Pradziad
 6. Maria Skupień
 7. Mateusz Czernik
 8. Barbara Gał

„Sfinansowano ze środków KWW Dumni Podhalem”

Link do zdjęć: Facebook

Józek 4.04.2024
| |

Popieram! 
Młodzi przyszłością regionu! 

Reklama

Partnerzy