Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Mundurowi koledzy – z pomocą choremu Tomkowi

Dnia: piątek 25 marca 2022, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG. Pełnoletni uczniowie Prywatnego LO dla Młodzieży, wraz z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami Szkoły, ochoczo odpowiedzieli na apel warszawskiej Fundacji DKSM o pobranie materiału genetycznego oraz rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.  

Do akcji „Ratunek dla Tomka” przystąpili z tym większym przekonaniem, że chodzi o życie i zdrowie ich kolegi z bratniej szkoły mundurowej w Tymbarku – Tomka Janczaka ze wsi Owieczka.

Ten maturzysta i harcerz, kochany syn i brat, w lutym zachorował na ostrą białaczkę szpikową. Gdy przed chorobą oddawał się swoim pasjom i planował przyszłość, tak teraz walczy o życie.

Żeby wyzdrowieć, potrzebuje przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego. Warszawska Fundacja DKSM szuka jego genetycznego bliźniaka, dlatego rozwinęła akcję. Próbki były w PLO pobierane pod okiem fachowej siły pielęgniarskiej, a chętni do rejestracji w bazie potencjalnych dawców  otrzymali materiały edukacyjne i pamiątkowe gadżety. Na tym ich udział w akcji się nie kończy, gdyż równocześnie prowadzą zbiórkę datków, wspomagając terapię kolegi w kadeckim mundurze.  

Do akcji razem z nimi przystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu. Przed końcem marca próbki trafią do laboratorium tworzącego bazę potencjalnych dawców.

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy