Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Muzeum Tatrzańskie przywraca pamięć o Palace

Dnia: piątek 14 stycznia 2022, Autor: Anna Zubek

W dawnej placówce Gestapo w Zakopanem powstaje Muzeum Palace upamiętniające ofiarną walkę mieszkańców Podtatrza o wolność ojczyzny w czasie II wojny światowej. Dzięki zaangażowaniu i współpracy szeregu podmiotów już w przyszłym roku zostanie otwarty nowy oddział Muzeum Tatrzańskiego.

W siedzibie Muzeum Tatrzańskiego na Kozińcu odbyła się konferencja prasowa, na której pracownicy Muzeum zaprezentowali stan prac nad nowym oddziałem – Muzeum Palace.

Muzeum Palace powstaje przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Zakopane. Dzięki dotacji przekazanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w grudniu 2021 roku Muzeum Tatrzańskie odkupiło od Miasta Zakopane budynek Palace. Część budynku została przekazana przez Miasto Zakopane w formie darowizny.

Przypomnijmy – Willa Palace została zakupiona przez Miasto Zakopane w 2017 roku. To działanie było możliwe dzięki pozyskaniu przez burmistrza Leszka Dorulę dotacji rządowej w kwocie 9 mln. zł.  

Przy okazji tworzenia Muzeum Palace, Muzeum Tatrzańskie prowadzi prace badawcze na temat okresu II wojny światowej na Podtatrzu. Szczególne ważne są analizy historyczne poświęcone Palace, w tym zwłaszcza losy przetrzymywanych tam osób. Nieustanie prowadzone są kwerendy archiwaliów oraz badania naukowe. Wszelkie nowe informacje ujawniane w toku prowadzonych badań i prac, nawet budowlanych, będą uwzględniane poprzez wprowadzanie zmian do projektów i opracowań. Powstające dokumentacje są nadzorowane przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wszystkie miejsca, w których przesłuchiwani i katowani byli ludzie, zostaną należycie uszanowane. Muzeum Tatrzańskie będzie kontynuowało pracę i opiekę nad zbiorami dotychczasowego Muzeum Walk i Męczeństwa, prowadzonego przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa “Palace”- Katownia Podhala.

Muzeum Tatrzańskie zaprasza do włączenia się w tworzenie Muzeum Palace poprzez udziału w zbiórce pamiątek oraz udzielanie wywiadów na temat II wojny światowej na Podtatrzu. Wszelkie osoby mające wiedzę o losach więźniów oraz budynku Palace proszone są o kontakt z Muzeum Tatrzańskim, adres: Droga na Koziniec 8, 34-500 Zakopane, tel. 535 602 444 , palace@muzeumtatrzanskie.pl.

źródło: Muzeum Tatrzańskie

No Comment.

Reklama

Partnerzy